Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zenerovy karty

2. 4. 2010
 
 

  Zenerovy karty

732px-cartas_zener_svg.png 

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Cartas_Zener.svg

Pro parapsychologa J. B. Rhinea je navzhl jeho spolupracovník Zener, proto se někdy nazývají Rhine-Zener karty, častější je ale název Zenerovy karty, kterého se držím i já. Zenerovy karty slouží především k testování telepatických schopností. Nejprve ale dovolte, abych vám objasnil důležité pojmy, které vám budou asi neznámé. Induktor je ten, kdo „vysílá“ telepatickou informaci a percipent je ten, kdo ji má přijmout.

Tedy experiment probíhá asi takto: induktor dostane zamíchaný balíček Zenerových karet. Postupně je snímá a snaží se jejich obrázek telepaticky předat percipentovi. Percipent se snaží zachytit induktorem vysílaný obraz. Z počtu pokusů se spočítá pravděpodobnost, s jakou byl obrázek uhodnut. (Při standardním množství symbolů, tedy 5 je pravděpodobnost 20%). Přesahuje-li pravděpodobnost uhodnutých obrazků silně právě 20% jedná s s největší pravděpodobně o telepatii (nebo náhodu).

Tato sekce se zabývá právě generováním náhodných čísel.

 
Jak na telepatii?
Cvičení je takové, že jeden člověk (vysílač) se koncentruje se na určitý předmět a snaží se jej 'předat' jinému. Příjemce dělá nějakou poznámku a zkouší se to vše s novou kartou. Když se to vše skončí, oba ověří jak jim to šlo. Pak si vymění role. Po třech, čtyřech takových cvicích, jsou lidé většinou natolik unavení, že je lepší s telepatií na nějakou dobu přestat.
Někteří lidé jsou lepší přijímače a jiné vysílače. Nemusíte vůbec sedět přímo před sebou. Můžete se domluvit, že v tolik a tolik hodin bude jeden z vás odesílat, a ten druhý bude přijímat úplně někde jinde. Pak se můžete nějak vyměnit své názory.

Na začátek doporučuji vyzkoušet Zenerovy karty, ale taky vám nemusí vyhovovat. Pro některé lidí je jednodušší přijímat, nebo odesílat barvy. Pokud máte dobrou imaginaci, můžete zkusit právě tuto možnost, nebo někde sehnat nějaké barvy. Nejlepší je základních sedm, pro začátek není dobrá černá.

Nakonec uvedu pár rad, kterých byste se měli držet...

  • Nehádejte, co by vysílač mohl 'předávat'.
  • Nechte své myšlenky bloudit pokud možno zcela volně.
  • Jakmile uvidíte nějaké obrazy, nezapuzujte je, jako nápady své vlastní mysli.
  • Poohlížejte se po myšlenkách, které přichází odnikud - hlavně po těch, které se objevují náhle.
  • Pokud děláte poznámky, tak svá pozorování popisujte do nejmenších detailů, ale nic nezveličujte a nic si nevymýšlejte.
  • Nezoufejte, když žádné obrazy nepřijmete nebo když nebudou přesné. Snažte se dál a nakonec to dokážete.
 
 Zdroje:
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář