Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tarotové karty

2. 4. 2010

 

 Tarot

tarot13.jpg 

http://astrologie-vykladykaret-wallerie.webnode.cz/tarotove-karty/

 

Velká arkána

 Zdravím všechny příznivce Tarotových karet a zvu vás na malý kurz vykládání.

V moudrých knihách , viz. Pierre Lasenic, Grawley a další, se píše - Tarot je klíč k iniciaci.
Podle Papuse je tarot hieroglyfickou a číselnou řadou, sestavenou na podkladě kabalistických klíčů a nazýval je "Bible, biblí" a knihou zjevení původních lidských civilizací. Eliphas Lévi prohlásil, že tarot je skutečným oráklem a je schopen odpovědět na všechny otázky. Jeden z nejstarších je indický tarot "Tšaturanga", který se používal podobně jako šachy, to znamená, že to byla desková hra dřív než karty. Také se tvrdí, že ve velké arkáně tarotu se skrývá život i smrt, osud i budoucnost dalších osudů.

Myslím si, že v dnešní době spočívá jejich kouzlo a moc, hlavně ve výkladech. Velká arkána jsou tzv. královské, dvorní karty a dá se s nimi samostatně vykládat.
Stará vědma Twiggina
 
Výklad karet
Malá rada do začátku - Pokud se chcete opravdu dobře naučit vykládat karty, pak by byl vhodný tento postup:

První co byste měli umět je, rozlišovat symboliku samostatných karet na konkrétní situaci (otázku).
Vyzkoušejte tyto dvě imaginární otázky:
"Má ji rád?" a "Bude ho nová práce naplňovat?" - Na každou z otázek bude symbolika karty odpovídat jinak.

Ve druhé fázi je výuka dvou karet vůči sobě, tak pochopíte tzv. sounáležitost karet a naučíte se vytvářet z daných informací malé příběhy. I zde můžete na procvičování použít výše uvedené otázky.

Ve třetí fázi nastává možnost začít s výklady na otázky, kde se naučíte číst spojitost tří karet a tvořit z nich hlubší příběh.

A v poslední fázi následuje Magická sedmička a Vztahová devítka. Zde už to není jen pouhý příběh, ale kus života.
 
Hodně štěstí a trpělivosti.
Stará vědma Twiggina
 

Zdroj: http://tajemno.najdise.cz/vyklad-karet

 

Tarot a tarotové karty hledají odpovědi

Tarot je balíček karet, který k nám promlouvá pomocí symbolické řeči obrázků a je souborem veškerých zákonů, které existují ve vesmíru. Zahrnuje zákony příčin a důsledků a veškeré duchovní zákony, které je zde schopen najít ten, kdo tyto zákony zná. Proto je možné pomocí výkladu tarotových karet zjistit, ve kterém bodě na své osobní cestě se člověk ve vztahu k položené otázce právě nachází a jaké jsou vnitřní příčiny toho, co se mu právě děje, případně jaké je nejlepší rozhodnutí pro něj v danou chvíli. Tarotové karty nám ukáží nejefektivnější cestu, jak dosáhnout toho, co si přejeme, abychom nedělali stále dokola tytéž chyby.

Jak to funguje?

Proč mají někteří lidé úspěch jakoby se narodili na šťastné planetě, jde jim všechno samo a jiní musejí na svém úspěchu tvrdě pracovat a mnozí ho nedosáhnou nikdy?
Proč má někdo štěstí v lásce, má milujícího partnera a plno přátel a jiný žije v blízkosti lidí, kteří mu ubližují? Proč někdo onemocní nebo utrpí těžký úraz a jiný za celý život téměř nenavštíví lékaře ?
Většinou se spokojíme s jednoduchou odpovědí – někdo má prostě štěstí a jiný smůlu. Ano, je to tak, jenže odpověď na otázku “proč” nám zůstává většinou skryta. Je možné ji však nalézt v tarotových kartách. Příroda má své dané zákonitosti, které fungují bez ohledu na to, jestli je známe nebo ne. Vyhozený kámen vždy dopadne zpátky na zem, těleso ponořené do kapaliny vždy vytlačí určité množství kapaliny a pět plus pět se rovná deset. Je to tak bez ohledu na to, jestli to víme nebo ne. Pouze ten, kdo to ví, má určitou výhodu v tom, že dokáže předvídat důsledky, které mu určitá akce přinese. Někteří lidé se brání poodhalit tajemství zákonů, o kterých jsme se ve škole neučili, protože se nedají osahat, zvážit ani změřit. Není nutné, aby to chápal ten, kdo nechce. Příroda se však nikoho neptá, jestli něco chápeme nebo ne. Všichni jsme nuceni podle těchto zákonů žít, ať se nám to líbí nebo ne, ať rozumíme a chápeme nebo ne.

 

Jak pracovat s Tarotovými kartami?

Jedna z možností, jak se nechat vést výukou duchovních zákonů bez vazby na různé sekty a církve, je poznání tarotu, který sestavili moudří lidé před mnoha lety jako pomůcku pro lidi, kteří jsou na své cestě hledání osamoceni. Do obrázků tarotových karet vložili svá poznání a v moudrosti přírody se vytvořily energetické bytosti, které člověka vedou pochopením těchto obrázků. Na téma tarotu bylo napsáno mnoho knih a nakresleno mnoho různých obrázkových karet. Pro začátečníka je však složité se v kartách vyznat. V balíčku je jich hodně a každé z nich lidé přisoudili mnoho významů. Navíc se lidé při studiu tarotu velmi často orientují na karty velké arkány, jejíž hloubka je však pro většinu lidí pochopitelná pouze teoreticky, protože odráží působení božích zákonů na náš osud, který zpravidla nemůžeme změnit.
Člověk, který dokáže žít podle tohoto moudra, nepotřebuje již poznávat jednotlivé šuplíky, protože zná celek. Pokud má však potřebu vést druhé lidi jejich cestou poznání, může se na jejich cestě velmi dobře orientovat, když jednotlivé karty pozná. Člověk, který dosud v souladu sám se sebou žít neumí, může tarot využít jako mapu na cestě hledání životního programu své duše. Tarot jsou mapou podvědomí a duchovních zákonů odehrávajících se na nevědomé úrovni v proudění energií mezi lidmi. Orientaci v mapě duchovních zákonů je možné přirovnat k orientaci počítače ve dvojkové soustavě, kterou ho krmí programátor. Cílem počítače je vytvořit konkrétní program a má k tomu systém nul, jedniček a dvojek. Podle toho, na který z těchto znaků v každém okamžiku narazí, udělá další krok. Pomalu, postupně, až vytvoří celý program. Navenek to není vidět a nikdo z laiků nevidí, kolik jednotlivých kroků musí počítač provést při každém našem kliknutí myši. Uvnitř však probíhá stálá práce. Jen ten, kdo by měl možnost nahlédnout do tohoto děje a ještě by mu navíc rozuměl, by byl schopen říci, co které kliknutí myši přinese. V životě je to podobné. Každý máme svůj životní program, který si svými myšlenkami a pocity stále dotváříme a většinou mu nerozumíme. Cílem je pochopit ho, zorientovat se v něm a naučit se ho používat, protože je to cesta k tomu, abychom v něm mohli změnit to, co se nám nelíbí.
Bytosti jednotlivých karet malé arkány mají schopnost provést poznáním každého člověka, který se na ně začne nalaďovat. Práce s těmito bytostmi je jednoduchá. Stačí si koupit tarotové karty, oddělit si malou arkánu od velké, začít zpočátku pracovat jen se 40 kartami malé arkány a nesnažit se věštit. Hlavní práce při slaďování se s bytostmi karet spočívá v tom, že v běžných situacích, které přicházejí do života, si vytáhneme z balíčku vždy jednu kartu s otázkou Proč se tato situace stala? Když se při kladení otázky zklidníme a upřímně se obrátíme na bytosti, které sice nevidíme, ale víme, že jsou vždy při práci s kartami s námi a snaží se pomáhat, přijde na základě významu karty odpověď. Můžeme ji vnímat jako naši vlastní myšlenku. Můžeme mít dokonce i pocit, že bychom takovou odpověď našli i bez karet. To je všechno v pořádku.
Karty nás nalaďují na naše vlastní vnitřní pocity, není nic divného, když odpověď již dopředu víme. Je to jen známka, že jsme v dobrém spojení. Stačí důvěřovat a časem se může stát, že přijde i odpověď, která překvapí a dá nová poznání. Je dobré zapisovat si situace a karty, které jsme si v jednotlivých situacích vytáhli. Časem tím přijde pochopení skutečného významu karty a tím dojde ke sladění se s bytostí této karty. Jakmile se člověk takto sladí s bytostmi všech 40 karet malé arkány, začnou se mu odkrývat souvislosti mezi kartami. Při kladení otázky je třeba vždy mít na paměti, že bytosti karet žijí ve společenství, kde jsou na sobě vzájemně závislé. Každou kartu proto posuzujeme i podle významu karet, které jsou v číselné řadě před ní i za ní. Teprve takto získáme hluboký vhled do situace, která se děje. Tímto způsobem se můžeme postupně naladit na příčiny všeho, co nám přichází do života, pochopit sebe i lidi, nalézt vnitřní klid.
 
 
Tarot je cestou poznání vesmíru i člověka.

Pomáhá pochopit osud a svobodnou vůli,
může dát inspiraci, jak změnit podvědomí
a stát se součástí svého nadvědomí.
 
Co je tarot:

1. Balíček obrázkových karet vyjadřujících v symbolech duchovní zákony.
2. Moudrost zákona příčin a následků i zákonů karmy.
3. Obrazem lidské duše i poznáním lidského ega.


Co tarot není:

1. Karetní hrou.
2. Nástrojem pro jasnovidné výklady budoucnosti.
3. Věšteckou pomůckou.
 
 
komplet Základní Tarot
   78 malých karet (52x90 mm), brožovaná knížka (Alan Oken) 150 stran, zelený sáček na karty (165x95 mm), 399 Kč, nakl. Synergie
V knize najdete ilustrace Tarotu Arthura Edwarda Waiteho, podrobný návod k vykládání a vysvětlení všech 78 karet.
   Komplet Rider Waite Tarot v praktické kapesní velikosti. V knize je podrobně vysvětlen základní způsob vykládání tarotu.
      Popis na zadní straně kompletu:
   V tomto cenově zvýhodněném dárkovém kompletu se vám do rukou dostává vše, co potřebujete, abyste mohli začít vykládat tarotové karty sobě i ostatním.
   Najdete zde 78 karet Tarotu Artura Edwarda Waiteho v proktické kapesní velikosti a obsáhlou příručku Alana Okena Základní Tarot, která obsahuje srozumitelný návod k vykládání a vysvětlení všech 78 karet, tj. základní princip, astrologické souvislosti, popis, význam ve výkladu, obrácený význam, u velkých arkán pak ještě navíc exoterický a esoterický význam karet.   

 Ukázka popisu jedné karty ze stran 69-70:
XXI. SVĚT
   ZÁKLADNÍ PRINCIP: MISTROVSTVÍ
   PLANETA: ZEMĚ
   POPIS: Žena na obrázku stojí uprostřed olivového věnce. Listy znamenají vítězství v bojích,
které člověk musel podstoupit pro pozitivní vyústění dané situace. Tělo ženy je ve tvaru egyptského "tau-kříže". V dávných dobách se tento kříž používal jako pomůcka při měření pravého úhlu ve čtvercích. Čtverec je .spojován s planetou Saturn a znamením Kozoroha. Symbolika ukazuje na základ a dokončení, což je základna, ze které tazatel může postoupit ještě dále po životní stezce. Žena drží v rukou dvě hole, které nám ukazují, že získala "mandát z nebe" k pokračování po životní cestě a k vytváření svého života. Hole také symbolizují dva základní způsoby tvoření: vývoj (pravá ruka) a degenerace (levá ruka). Čtyři obrazy v rozích jsou totožné s kartou "Kolo štěstí" a mají stejný význam. Jsou .to čtyři pevná znamení zvěrokruhu, která poukazují na skutečnost, že tazatel nabyl síly a odhodlání. Tazatel teď může vykročit vpřed vyzbrojen silou osobních úspěchů.
   VE VÝKLADU: Tazatel dosáhl jistého stupně uskutečnění svých cílů. Prošel řadou životních zkušeností, aby mohl dojít ke svému jedinečnému cíli. Cílů bylo dosaženo, očekávejte ocenění od druhých. Co je důležitější, nabyli jste sebeúcty, která se zakládá na vnitřním i vnějším růstu.
   PŘEVRÁCENÝ VÝZNAM: Nastalo období stagnace. Tazatel je možná zablokován nebo váhá, zda má tuto situaci nechat být a přestat se o ni starat. Nemá dostatek motivace nebo pociťuje odpor k dokončení toho, co je třeba k dovršení současných životních zkušenosti.
   EXOTERICKÝ VÝZNAM: Dokončení důležitého úkolu nebo ukončení vztahu.
   ESOTERICKÝ VÝZNAM: Celistvost, svoboda, osvobození od karmických projevů v dané situaci. Přinést na světlo světa, co se člověk naučil, aby mohl sdílet získanou moudrost s ostatními.

komplet Univerzální tarot
   78 karet (7x12 cm) a kniha (Hajo Banzhaf) 202 str., 649 Kč, nakl.Synergie 2006
Text na zadní straně kompletu:
   Rider Waite Tarot ztvárnila Pamela Colman-Smith podle pokynů Arthura Edwarda Waita a poprvé jej v roce 1909 vydalo nakladatelství William Rider v Londýně. Nejkrásnější nové zpracování, které se k vám prostřednictvím tohoto dárkového kompletu
dostává, vytvořila Mary Hanson-Roberts.
   V dosud nejpodrobnější příručce, vhodné pro všechny Tarotové sady odvozené od Waiteho Tarotu, se dozvíte o historii tarotu, jak se ptát tak, aby získané odpovědi byly co nejpřesnější a naučíte se 24 způsobů vykládání. Najdete zde též významy jednotlivých karet, rozdělené do následujících kategorií:
- kvintesence,
- obecný význam,
- láska a vztahy,
- povolání,
- dobrá rada.
   Zcela ojedinělé je srovnání karet s podobným nebo opačným významem, jenž vám pomůže k lepšímu zapamatování a osvojení si jejich významu ve výkladech sobě i druhým.

 

Ukázka textu z knížky v kompletu ze stran 8-13:
   OD MAMELUKŮ AŽ K UNIVERZÁLNÍMU WAITE TAROTU
O původu tarotu se traduje mnoho příběhů. Vyprávějí o prastarých kartách, které přišly údajně z Indie, Maroka nebo Egypta a již před tisíciletími zdobily interiéry pyramid. Doložitelná historie je oproti tomu krátká. Na konci 14. století se v Evropě poprvé objevily karty, které snad pocházely z islámského světa.
   Karty z této doby byly nalezeny v minulém století v Topkapi Museu v Istanbulu. Pocházejí od Mameluků, panovnického rodu, který vládl od 13. století v Sýrii a Egyptě. Na nich se poprvé objevují symboly čtyř sad, charakteristických až do současnosti nejen pro tarot, ale i pro hrací karty: Meče (piky), Poháry (srdce), Mince (kára) a Hole, které se změnily v kříže. Mamelukové jako nadšení hráči póla povýšili pólové rakety na symbol Holí. Je zajímavé, že v Evropě byly tyto čtyři série dávány do souvislosti se čtyřmi středověkými stavy: Hole = rolníci, Poháry = duchovenstvo, Meče = šlechta a Mince = obchodníci.
   Jelikož každou z těchto sérií tvoří 10 číselných karet (Eso až 10) a čtyři dvorní karty (Páže, Rytíř, Královna a Král), je to celkem 56 karet, které v tarotu označujeme jako Malá arkána, to znamená "malá tajemství".
   V současnosti se tarot skládá ze 78 karet. Dodatečných 22 karet, které jako Velká arkána (velká tajemství) představují samotné jádro tarotu, se poprvé objevilo kolem r.1428 na dvoře milánského vévody Filippa Maria Viscontiho jako "Hra trumfů". U těchto nádherných, ručně malovaných karet jde o jednotlivé symbolické motivy - od Blázna přes Velekněze a Císaře až po Poustevníka - a od Kola štěstí přes Smrt a Ďábla ke Slunci, Měsíci a Hvězdě.
   Název Tarot se objevuje teprve kolem r. 1516 v italském tvaru jako "Tarocchi" (jednotné číslo "Tarocco"). V němčině se stal výrazem pro karetní hry jako "Tarock", ve francouzské verzi se však "Tarot" chápe pouze jako označení karetního orákula. Původní význam slova se bohužel nedochoval, o to více však existuje spekulativních výkladů jeho možného významu, od královské cesty (Tar = cesta a Ro = král) přes "Tóru", hebrejské slovo pro zákon a souhrnné označení pěti knih Mojžíšových, až k severoitalské řece Taro, která protéká Parmou.
   Podle toho, co víme, šlo u dřívějších verzí a variant tarotu vyloženě o hrací karty. Teprve v r. 1781 měl francouzský univerzitní učenec Antoine Court de Gébelin v jednom pařížském salonu geniální vnuknutí, díky němuž rozpoznal v karetních motivech symbolický jazyk, a jak se domníval, odhalil tak knihu moudrosti, dochovanou z dávných dob. To byl základní kámen esoterického studia tajuplné karetní symboliky a jejího použití jako karetního orákula. Ve Francii 19. století nato rozšířili vědomosti o symbolice tarotových karet a jejich pozadí učenci jako Éliphas Lévi, Etteilla, Oswald Wirth a Papus.
   Ohnisko zkoumání nauky o tarotU se pak přesunulo do Londýna, kde byl v r. 1888 založen Hermetický řád Zlatého úsvitU (krátce zvaný Golden Dawn), magický řád, který se přednostně zabýval tarotem. Tři jeho členové - Arthur Edward Waite, Aleister Crowley a Paul Foster Case - vytvořili později vlastní varianty tarotu, z nichž se první dvě světově proslavily.
   Karty užívané až do dní Zlatého úsvitu známe jako MARSEILLSKÝ TAROT a mají své kořeny v I5. a 16. století. Jednoduchým a srozumitelným způsobem zobrazují motivy Velké arkány, avšak na číselných kartách Malé arkány se nachází - odhlédnuto od několika zdobných girland - pouze příslušná série v počtu odpovídajícím hodnotě karty. Tedy sedm holí na kartě Sedmička Holí a tři pentakly na kartě Trojka Pentaklů atd.
   Právě v tom spočívá rozhodující obohacení, za něž vděčíme Arthuru Edwardu Waitovi (1857-1942), rodilému Američanovi, který žil v Londýně a hluboce se ponořil do esoterických tradic západního světa. Jeho nový koncept karet namalovala umělkyně Pamela Colman-Smith (1878-1951) a v r. 1909 je vydalo nakladatelství William Rider & Son. Od té chvíle byly označovány jako Rider-Tarot nebo Rider-Waite-Tarot a staly se celosvětově nejoblíbenější tarotovou sadou. V novém ztvárnění karet Velké arkány Waite rozsáhle čerpal ze struktUry a motivů Marseillského tarotu, přičemž však podstatně obohatil jeho prostou symboliku.
   Skutečná modernizace ovšem spočívá v ilustracích všech karet Malé arkány, kdy jej očividně inspirovaly italské balíčky karet ze 16. století, karty SOLA BUSCA, jejichž kopii tehdy vlastnilo Britské muzeum v Londýně. Od té doby je z obrazů možné intuitivně uchopovat význam všech 78 tarotových karet, což samozřejmě karetní výklad výrazně usnadňuje.
   Tento slavný tarot přepracovala v r. 1991 tarotová odbornice Mary Hanson-Roberts. Postavy získaly místo jednoduchých kreseb skutečné obličeje a barvy celkově zesvětlely. Karty jsou tak přístupnější a jejich velkou předností je, že nyní umožňují daleko lépe rozpoznat mnoho podrobností.

Ukázka popisu jedné karty ze strany 191:
   PĚTKA MEČŮ
   MOTIV:
Po nebi se honí bouřlivá oblaka. Na mořském břehu se odehrál silný boj. Zdánlivý vítěz sbírá meče, zatímco oba poražení sklesle odcházejí.
   SROVNÁNÍ:
Zatímco PĚTKA MEČŮ zobrazuje draze vykoupené Pyrrhovo vítězství, z něhož se nikdo neraduje, zastupuje ŠESTKA HOLÍ (opačná karta) šťastné vítězství.
   VÝZNAM: PORÁŽKA
"Ještě jedno takové vítězství, a jsme zničeni," prohlásil král Pyrrhos. Stejně draze je vykoupeno také zde vyobrazené vítězství. Bylo zaplaceno zlobou a nízkostí. Karta nechává otevřené, na které straně stojí tazatel. Protože se ale z vítězství nakonec nemůže radovat ani zdánlivý vítěz, znamená každopádně ošklivý boj. 
   

Z TOHO VYPLÝVAJÍ NÁSLEDUJÍCÍ VÝKLADY:
Obecně:
   Nepříjemný střet. Nízkost. Lstivost. Ponížení. Ztroskotání. Msta.
Láska a vztah:
   Válečný vztah. Zlomyslnost. Nepřátelství, nenávist, násilí, ničivá vášeň. Hromada střepů.
Povolání:
   Zhroucení plánů a projektů. Otrávené, nepřátelské a zlomyslné ovzduší. Nechutné, nepoctivé machinace. Neupřímnost.
Dobrá rada:
   Pokud se této situaci nebo tomuto rozporu nemůžete vyhnout, pomůže jen jedno: prosekejte se všemi prostředky a přitom nezapomínejte, že druzí jsou schopni jakékoli ničemnosti.

 

Původ  tarotu.

Původ tarotu je obestřen tajemstvím,  první dochované tarotové karty pochází z patnáctého století,  znám je Visconti Sforza tarot, který se dochoval prakticky celý. V 18 a 19 století objevily tarot různé okultní spolky a podle svých znalostí a zaměření jej začaly spojovat s jinými esoterními systémy. jejich bádání byla zaměřená na hledání původních ideí,  ze kterých tarot vycházel. V té době se zrodilo několik teorií , které se udržely dodnes a to teorie o Egyptském původu tarotu, o jeho provázanosti s Kabbalou,  a  teorie spojující tarot s Alchymií a Zednářskými spolky. Nejpropracovanější teorie vznikly mezi členy Řádu zlatého úsvitu jehož členy byli oba tvůrci v současné době nejrozšířenějších a nejpropracovanějších tarotových sad E. Waite- (Rider Waite tarot)  a  A. Crowley- (Crowley tarot) ve dvacátém století se objevují Taroty postavené na jiných esoterních systémech, jako například Tarot amerických indiánů, Dračí tarot, Květinový tarot a  Tarot víl a podobně. Když mě napadlo aplikovat hluboké duchovní pravdy na gumové medvídky,  chtěl jsem také vytvořit tarot gumových medvídků. Když jsem prozkoumal internet, zjistil jsem, že takový tarot už kupodivu taky existuje. Podle všeho by bylo možno v zapadlých zákoutích internetu nalézt klidně i tarot hovna v trávě.
Pokud o tarotu budeme přemýšlet bez jakýchkoliv předsudků, uvidíme sadu karet, která je opatřena symboly a obrázky, zjistíme, že obrázky zachycují osoby a děje, které jsou svým způsobem charakteristické, jejich výklad je ale ve velké míře závislý na charakteru, zkušenostech a osobním postoji vykladače. Ne nadarmo se o tarotu hovoří také jako o mluvících obrazech. To, že do výkladu jednotlivých významů vstupuje člověk, který s ním pracuje je právě na tarotu to, co jej činí velice cenným. Obrazy a symboly totiž umožňují přístup do podvědomí a zprostředkovávají spojení mezi uvědomělou a neuvědomělou myslí.
Další výhodou tarotových karet je to, že na nich jsou zachyceny obrazy, které se přenášejí dějinami lidstva a jejichž význam se v průběhu historie prakticky nemění. Jsou to tzv. archetypální obrazy. Tyto obrazy máme ukotvena hluboko ve svém vědomí.
Můžeme si to ukázat na příkladu Karty velké arkány- Věž: 
Vidíme na ní věž. která je symbolem obranné stavby, ve které se můžeme ukrýt před nebezpečím ale zároveň se v minulosti používala jako vězení Do věží byly ukládány cennosti, které měly být chráněny  Kdo byl ukryt ve věži, nejen, že byl chráněn před nepřítelem a mohl se lépe bránit, ale měl také výhodu rozhledu po kraji,  který mu  zajišťoval  v případě, že se objevilo nebezpečí,  dostatek času na přípravu toho jak nebezpečí čelit Dalo by se tedy říct, že byla symbolem jistoty, bezpečí,  ale také jistého omezení- pokud byla věž v obležení, nemohl nikdo vycházet, navíc z vojenského hlediska je věž stavbou zajišťující pouze obranu. Nelze jí využít k útoku a získávání nových území. Jedno prastaré moudro hovoří o tom, že pokud se něco nerozvíjí, tak to umírá. V přírodě neexistuje neměnnost. vše se vyvíjí. Věž znázorněná na našem obrázku se řítí zasažena blesky a lidé, kteří v ní byli, se rázem ocitají ve vzduchu mezi nebem a zemí.  V e významu karty tedy můžeme vidět tyto odkazy: Symbol bezpečí a stability je nenadále  rozmetán vyšší  mocí, lidé jsou zbaveni ochrany na kterou spoléhali a práce, kterou vynaložili na její zajištění se projevila jako zbytečná. Spolu se zničením pracně vybudované jistoty však ničí  také omezení a umožňuje další  vývoj.
Tarot lze použít jako nástroj pro objasnění pozadí různých dějů, pro to , abychom se dozvěděli, jaký bude průběh věcí budoucích a jaké se nám nabízejí možnosti s tí, že máme možnost nahlédnout do následků, které nám naše rozhodnutí přinesou. Tradiční  výklad tarotu spočívá v tom, že tazatel zamíchá karty, položí otázku a následně vybrané listy uloží do obrazce, ve kterém je každému umístění přisouzen určitý význam. Vykládač poté spojí význam karty a místa, na kterém se při výkladu ocitla a nalezne tak odpovědi na položené otázky. Protože do hry vstupuje podvědomí, které způsobí, že kombinace karet a vytvářené obrazy jsou vykládány  pro každou situaci a každého tazatele z jiného úhlu pohledu, vzniká originální obraz situace, který zpětně dokáže vyvolat  asociace a myšlenky, které jsou při normálním procesu myšlení potlačeny.
Když vykládáme karty,vybereme jisté listy po zamíchání,uložíme je do obrazů pro výklad. Přestože jsme vybrali karty náhodně, předpokládáme, že vybrané karty jsou součástí skutečnosti, jako součást reality jsou s ní provázány a odrážejí v sobě kvalitu reality v daném místě a čase. Zapadají tedy do celkového plánu existence. Podle analytického rozumu však nemohou mít karty vybrané náhodou žádný zvláštní význam. Jak tedy můžeme tvrdit, že na základě „náhody“ dokážeme analyzovat skutečnou situaci v této realitě?
Abychom odpověděli na toto otázku, musíme se podívat na problematiku náhodného výběru komplexněji.Říkáme, že událost je náhodná, jestliže je výsledkem působení změn různých mechanických sil.Z množství možných výsledký dostaneme jeden, přestože jsou všechny stejně pravděpodobné . K vybrání tohoto výsledku nejsou zjevné žádné rozumově zdůvodnitelné důvody.
Toto vymezení zahrnuje dva klíčové předpoklady o nepravidelných dějích: jsou výsledkem mechanických sil a nemají žáden zvláštní význam.Výklad tarotu ale není výsledek pouhých mechanických sil, jedná se výsledek série vědomých činností- rozhodneme se učit tarot, koupíme tarotovou sadu a učíme se jí používat Mícháme karty, zaobíráme se otázkou, na kterou hledáme odpověď a v určitém okamžiku vybíráme kartu Nakonec,zapojujeme naše vědomí a intuici a interpretujeme kartu svým osobitým způsobem.
V každém kroku jsme aktivní Proč tedy jsme přesvědčování, že výklad karet je jen mechanickou záležitostí a otázkou náhody? Protože nemůžeme vysvětlit, jak se naše vědomí aktivně do celého procesu zapojuje.Víme, že námi vytažené karty nejsou výsledkem úmyslné volby,tak o nich hovoříme jako o náhodné volbě. Ve skutečnosti,při výkladu funguje hlubší mechanismus, který je napojen na sílu našeho nevědomí, jehož způsob fungování nedokážeme uspokojivě vysvětlit.
Druhý rys náhodné události je, že zdánlivě nemá žádný logický význam. Zamícháme karty a vytáhneme kartu Mág  ale nenajdeme žádné rozumné vysvětlení, proč tomu tak je. Stejně tak bychom mohli táhnout třeba kartu Věž. Praktický význam by byl podle skeptiků stejný.Opravdu víme, že výsledek by byl v obou případech stejný? Pokud přijmeme za svou teorii, že všechny děje mají svůj účel a návaznost na ostatní probíhající děje, pak ne. Prastaré lidská zkušenost nás učí, že z drobných dílčích znaků lze odhadnout celek. Vidíme li část obrazu, naše mysl si dokáže domyslet celek na základě našich zkušeností a znalostí.
 
Tarot- jak to funguje.
Teorie fungování tarotu i jiných esoterních "věšteckých" systémů vychází ze vzájemné provázanosti všech jevů a věcí. Ty se navzájem ovlivňují a jsou ovlivňovány. Znalost části celku umožňuje podle této teorie poznat zbývající, zatím neznámou část. Vycházíme přitom z několika základních poznatků:
Každá událost se vyvíjí. Její vývoj je je v první fázi určován výchozím bodem, nebo-li minulostí . Ta sama o sobě redukuje velké množství variant vývoje (jsem li starý ošklivý chlap, těžko se stanu miss universe)
Každá událost je formovaná působením vlivů z venčí, kterým dále budeme říkat "kvalita času". Tento pojem v sobě zahrnuje fenomén, který je velice dobře pozorovatelný například na příbězích vynálezců, kteří prakticky ve stejnou dobu realizují stejný objev třeba na opačné straně zeměkoule. Podle teorie morfických polí je zeměkoule obklopena informačním polem, které je vytvářeno myšlením všech entit nacházejících se na planetě, tedy nejen lidí, ale i zvířat a rostlin Z tohoto pole pak je možno za určitých okolností čerpat potřebné informace. Dále je zde obsažen fenomén "Něco je ve vzduchu" Kdy vnímavější jedinci pociťují určité napětí a neklid, který opadne až po uskutečnění určité události. Dále jsou zde vlivy geomagnetického pole, počasí a jiné přírodní vlivy.( Kdo často jezdí autem, jistě zná dny, kdy si připadá, jako by silnice byly plné sebevražedných šílenců)
Posledním souborem vlivů jsou vlastnosti, zvyky a vzorce jednání daného jedince těmto vlivům říkám souhrnně " kvalita člověka". Zatímco předchozí dva faktory nemůžeme ovlivňovat vůbec, poslední můžeme do jisté míry korigovat svou vůlí. To nám dává v omezeném rozsahu ovlivňovat v každém okamžiku aktivně svou budoucnost a ponechává nám možnost volby. Proto nemůžeme hovořit o pevném osudovém předurčení ale pouze o dispozicích a možnostech. Osud se stává absolutně neměnným až okamžikem svého uskutečnění. Přiklad: Rozbiji sklenici s nápojem, protože jsem ji položil na hranu stolu. Stalo se tak proto, že jsem věnoval svou pozornost jiné činnosti. V této chvíli již na tomto ději nic nezměním, ale pokud bych předtím věnoval svému jednání dostatečnou pozornost a podíval se, kam sklenici odkládám, tato situace by nenastala. V této chvíli mám možnost ovlivnit pouze budoucí děj. Mohu rozlitý nápoj utřít a tím předejdu možnosti, že na něm někdo uklouzne a případně si ublíží, nebo to nechám být a tato možnost dalšího vývoje zde bude dále otevřená. Pokud nápoj neutřu, riskuji také, pokud jsem ženat, hněv manželky nad faktem, že jsem prase a neuklidím po sobě tu spoušť. Pokud tedy mám dostatek faktů mohu úspěšně věštit: Jsem líný- proto neuklidím- příjde manželka- oprávněněně se naštve- pohádáme se a vzpomene přitom všechny mé prohřešky - věštba : večer žáden sex.
Přitom v této chvíli to mohu ještě změnit, musím však překonat svou lenost.
Tradiční pojetí věštebných metod vychází z toho, že základní vlastností většiny lidí je absolutní nechuť působit jakékoliv nepohodlí sami sobě tím že by na sobě a svých dispozicích měli pracovat. Proto tradiční věštby typu: budete mít automobilovou nehodu vycházejí. Pochopitelně, pokud budete jezdit riskantně a bezohledně, je jen otázkou času, kdy se věštba naplní. Pokud vám například řeknu, ovládejte svůj temperament za volantem a dodržujte více dopravní předpisy, jinak Vám hrozí nehoda, budete se toho možná po určitou dobu držet, to nedá moc práce. Pokud to však po určité době vzdáte, protože natrvalo něco změnit je velmi, velmi těžké, stane se horší varianta jednoho dne skutečností. Pokud však vytrváte změnil jste "osud"

Na vyložené karty má tedy vliv kvalita času- je dána časem výkladu , kvalita člověka- je dána osobou tazatele. V určitou dobu muže určitý člověk vytáhnout pouze určité karty. Ty se právě okamžikem realizace stávají neměnným obrazem celku a poskytují popis současnosti, přičemž nechávají na člověku samém možnost volby přesně podle poučky : Pokud něco chceš pak pro to musíš něco udělat. Bohužel nelze obejít zákon, že vždy je něco za něco.
Jedna situace se dá například vyložit: prospělo by Vám, pokud by jste překonal svou pohodlnost a vynaložil určité množství fyzické energie při sportu, přestože Vám to nebude příliš příjemné, jinak vám hrozí, že vynaložíte energii na boj s nemocí.
Tarot vždy nabízí možnosti a vyžaduje Vaši spoluúčast. Karty promlouvají v mnoha rovinách a proto je důležitá spolupráce mezi člověkem, který výklad provádí a klientem, kterého se výklad týká. Všechny odpovědi na Vaše otázky jsou ve vás! Pouze je nechcete, nebo neumíte najít pokud přijdete k někomu, kdo se tarotem odpovědně zabývá, pomůže Vám za pomoci symbolů najít řešení a kořen problémů nahlédnout na záležitost z jiné strany právě proto, že není nijak citově angažován a zapleten do Vašich vztahů. Já osobně lidem z mého okolí, které znám vykládám pouze pro zábavu a sám sobě NIKDY! To je důležité zvláště v této době, kdy je na trhu dostatek literatury a mnoho lidí si pomyslí: Proč bych měl někam chodit za někým koho neznám, když má kamarádka také vykládá karty. Kamarádka má vždy určitý citový vztah, protože Vás zná a ať chce, nebo ne, tento vztah se promítne do výkladu a ztěží Vám pomůže najít jiný pohled. Totéž samozřejmě platí v ještě větší míře při výkladu sám sobě. Platí jednoduché pravidlo: pokud se dokážete osvobodit od svého ega natolik, abyste sám sobě mohl kvalifikovaně vykládat, pak žáden výklad karet, horoskopy, ani jiné metody nepotřebujete. Uvidíte vše bez závoje iluzí, ale to už je o něčem jiném a sem to nepatří.
Tarot nám může pomoci najít řešení v situacích, kdy se potřebujeme rozhodnout, ale v našem nitru se neustále perou různé stránky naší osobnosti. Rádi bychom chtěli jedno, ale zároveň toužíme i po druhém. Neustále se mučíme otázkami a promýšlíme naší situaci ze všech možných stran. Víme, že když se zeptáme svých známých uslyšíme od nich odpovědi, které bychom klidně mohli říct za ně. Každý nám řekne jak by se zachoval v dané situaci on a my bychom vlastně mohli odpovědět za ně, protože víme, možná lépe než oni, co nám doporučí. Tudy tedy cesta nevede. Půjdu-li za někým , kdo je prudké povahy a nesnáší vysoké černovlasé muže, nejspíš mi na otázku, zda být trpělivý a tolerantní ve vztahu k vysokému černovovlasému muži odpoví, že problémy je třeba řešit rázně a pokud možno nevratně a navíc se dovíme, že všichni takovíto muži jsou v podstatě zločinci a pokud se tak zatím neprojevují, tak je to jen proto, že k tomu neměli dostatek příležitosti.
Budu-li hledat pomoc u karet, pak mám šanci v ideálním případě nejen nahlédnout problém z jiné strany, (mnohdy se tomuto pohledu usilovně bráníme, ať už vědomě, nebo podvědomě) ale také si ověřit prostřednictvím člověka, který karty vykládá, která z námi zvažovaných možností řešení je ta správná, respektive, jaké výsledky nabízí, pokud se pro ni rozhodnu. Pokud máte po výkladu karet jasno v tom, že řešení, které jste se dozvěděli souzní s Vaším nitrem, pak byl výklad proveden správně.
Pak již jen zbývá jediné postupovat vytrvale tak, jak jste se v danou chvíli rozhodli. Lidská vůle je bohužel velmi slabá a má sklony sklouzávat do škodlivých stereotypů, které má zažité. Proto můžeme hovořit o tom, že fatální věštby klasických kartářek jsou velmi často přesné. Není to dáno neměnnosti osudu, ale neměnnosti lidí. Pro lidi, kteří chtějí, aby je někdo zbavil zodpovědnosti za jejich osud, je takovýto výklad ideální.

Jak se ptát?

Docela často se setkávám s otázkou, jak by se člověk měl vlastně karet ptát, aby dostal srozumitelnou a použitelnou odpověď. Otázky typu najdu si partnera? najdu práci? Vyjde mi tahle akce, nebo obchod? Opravdu nejsou příliš šťastně zvoleny. Osud totiž není pevně stanoven, pokud můžeme mluvit o nějaké formě předurčeného osudu, tak jen velice rámcově, ve všech záležitostech však máme poměrně široké pole působnosti. Možná, že dokonce širší, než si umíme vůbec představit. Vždy je zde prostor pro naši aktivitu, vždy se dá ještě mnohé změnit a to jak k lepšímu, tak i opačným směrem. Na tarotových kartách, ale třeba i na astrologii je skvělé, že zároveň s tím, že nám ukazují jádro problému, naznačují i cestu k jeho řešení. Otázky, které mohou být zodpovězeny poměrně přesně jsou například tohoto typu: Jak se bude vyvíjet náš vztah? Co mohu udělat pro to, abych se vyhnul hrozící situaci, případně, jak mohu zmírnit následky?Co se stane, když ve svém chování nic nezměním. Co mám ve svém jednání změnit, abych dosáhl většího úspěchu v zaměstnání? Jak bude vypadat můj život, pokud se rozhodnu pro tuhle nebo jinou možnost? Jaký je obraz mého vztahu. Jakým vlivům budu vystaven v následujícím období? Jaký je postoj nějakého člověka ke mně, co mohu změnit, abych s ním lépe vycházel? Co je příčinou mých problémů, co se s tím dá dělat? Nezapomeňte, že už jen to, že je problém pojmenován a popsán výrazně zlepšuje vyhlídky k jeho vyřešení., takže situace se může začít zlepšovat ihned od tohoto okamžiku. Pokud k tomu přidáme ještě pevnou vůli a sílu myšlenky, jsou naše šance na zisk svého podílu štěstí a spokojenosti několikanásobně větší.

 

Co se dozvíte při výkladu

Osobní výklad, který trvá zhruba hodinu poskytne odpovědi na většinu Vašich otázek. Důležité však je umět se ptát. Chceme li znát odpovědi na konkrétní otázky, je dobré se ptát konkrétně. Pokud se například ptáme na dvě možnosti, které se nám nabízejí, otázka která varianta rozhodnutí je ta správná je otázkou nevhodně položenou. Obě možnosti jsou totiž z v důsledku stejně správné. S touto odpovědí se samozřejmě nikdo asi nespokojí, proto je třeba se ptát, co bude následovat, pokud se rozhodnu pro jednu z možností. Pak máme možnost se dovědět vývoj události, jak bude probíhat v nejbližší budoucnosti, nebude se však jednat o výčet typu- uklouznete na banánové slupce, ale spíš jde o vlivy a možnosti, jak se jim bránit. Podobně je tomu i v problematice partnerských vztahů. Obrazec, který vypovídá o vztahu dokáže vysvětlit úskalí vztahu, ale taky řešení, jak tato úskalí překonat. Můžeme z něj vyčíst, co si do vztahu každý z partnerů přináší a kde spočívají příčiny problémů. Osobní výklad má tu výhodu, že umožňuje komunikaci, to znamená, že je možno odpovídat na přidružené otázky a do hloubky zkoumat možná řešení i s jednotlivými variantami rozhodnutí.
 
 
ETICKÝ KODEX
  1. Ochrana soukromí- všechna osobní data a  skutečnosti, které o klientovi vím, ať již přímo od něj, nebo prostřednictvím esoterních studií jsou pokládány za striktně důvěrné a nikdy nesmí být poskytnuty jakékoliv třetí osobě.
  2. Při rozhovorech se držím zásady nestrannosti a nezaujatosti. Nejsem zde od toho, abych  jakkoliv hodnotil činy a motivy jednání lidí, kteří se na mě obracejí s prosbou o radu, ale proto, abych pomohl najít nejlepší možné řešení dané situace z pohledu tazatele.
  3. Informace o třetích osobách lze tazateli podat pouze v případě provázanosti jejich osudových linií a to pouze v rozsahu nezbytně nutném k pochopení a vyřešení problematických oblastí vztahů.
  4. Při osobní analýze objektivně popísuji zjištěné charakterové kvality s důrazem na ty, které jsou pro tazatele prospěšné. Vlastnosti, okolonosti a osobní kvality, které mohou být příčinou problému prezentuji společně s tím, že pomůžu tazateli najít cestu, jak jejich negativní vliv v budoucnosti co nejvíce omezit.
  5. Pokud ze zjištěných skutečností vyplývá možnost tragických událostí, závažných onemocnění a jiných zásadních změn, upozorním na tuto skutečnost klienta takovým způsobem, aby dané oblasti svého života věnoval zvýšenou pozornost a učinil všechny dostupné kroky k tomu, aby se této události pokud možno vyhnul, nebo alespoň zmírnil její dopad.  Mám na paměti, že nevhodně formulovaná předpověď může tazatele „naprogramovat“ k tomu aby se stala skutečností.
  6. Z podobných důvodů také nesděluji datum smrti tazatele, ani jiných osob.
  7. Zdůrazňuji možnost svobodné volby v rámci osudových možností. Esoterické poradenství slouží k tomu, aby můj klient získal co nejvíce poznatků potřebných k tomu, aby se mohl odpovědně a informovaně rozhodnout pro variantu řešení, která pro něj bude nejvíce přínosnou.
  8. Neposkytuji informace a rady v případech, kdy jsem si vědom, že by je tazatel použil k činům porušujícím zákony , nebo je užil k tomu, aby způsobil újmu jakékoliv jiné osobě, nebo společnosti.
  9. Respektuji různost postupů, se kterými pracuje esoterické poradenství, stejně jako respektuji možnost jiného úhlu  pohledu na řešení problémů, proto se nevjádřuji ke kvalitě služeb osob zabývajících se stejnou činností jako já, ani mé řešení neprezentuji jako jediné správné a pravdivé. Ponechávám zákazníkovi možnost objektivního hodnocení a právo rozhodnout se na základě svých poznatků a zkušeností.
 
 Tarot a kabalistický strom života

Základním obrazcem, který vám pomůže k lepšímu chápání malé arkány a dvorních karet je Strom života . Na obrázku níže je patrné přiřazení jednotlivých malých a dvorních karet k sefirám.

 

Obrazek

 
 
 
 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Děkuji

(Jíťa, 28. 4. 2015 21:33)

Váš příspěvek byl pro mě užitečný, přesně jak popisujete, koupila jsem si sadu a začínám ... a přicházím na to, že jak poznávám karty, uvědomuju si více svůj průběh života i svá pochybení, nacházím "vnitřní" rady - jestli mi rozumíte :-) Zpočátku jsem myslela, že mi budou karty sloužit k vykládání, ale daly mi více - poznání sama sebe :-) hezký den

Re: Děkuji

(Andrea, 20. 4. 2017 17:10)

Dobrý den měla bych zájem o torotove karty předem děkuji za odpověď .