Jdi na obsah Jdi na menu
 


2. 4. 2010

 

Co je Feng - Šuej ?

feng-shui.jpg

 
je velmi staré učení o harmonii lidského života, o vytvoření šťastného domova i pracoviště; učení, které může naši západní kulturu značně obohatit a pomůže nám mnohé ze složitých oblastí života pochopit. Během vývoje Feng-Šuej došlo v zemi původu (Říše Středu - dnešní Čína) k mnoha střetům o podobu tohoto učení. Ze všech škol, kterých bylo v minulosti více než sto, získalo největší uznání celkem 7 různých škol, které buď v jednodušší podobě nebo v kombinaci těchto škol užívají dnes všichni odborníci v oboru Feng-Šuej.

 

Pilíře učení Feng-Šuej:

1.            Celé učení se opírá o tok energie ČCHI, která je všudypřítomná, vyživuje prostor kolem nás, jejím zdrojem je neustálá dynamická přeměna energií Jin a Jang. Množství a kvalita energie ČCHI mají přímý vliv na naše zdraví a vitalitu.

2.            Živlový pentagram - univerzální systém, který udává životní element člověka, ovlivňuje harmonii mezi lidmi navzájem, harmonii prostoru, je pomocníkem při prevenci i léčení podle tradiční čínské medicíny.

3.            Schéma Pa-Kua - další univerzální systém, s jehož pomocí lze identifikovat hlubší příčiny problémů v životě lidí, posouzením mikrokosmu, ve kterém člověk žije - jeho místností, pracovního stolu apod. Jednotlivé předměty, jejich umístění v prostoru a jejich současný stav vypovídají srozumitelnou řečí o kvalitě života lidí, o pravých příčinách jejich problémů či nemocí.

4.            Faktor času - všechno kolem nás je v neustálém pohybu, život lidí, ale i naší planety i celého kosmu se odehrává v různých časových cyklech, každý tento cyklus má svou specifickou energii. Významnou součástí je tradiční čínská astrologie a kosmologie, vycházející z dlouhodobého pozorného sledování přírody i nebeských událostí starověkými učenci.

 

Co lze od Feng-Šuej očekávat?

Náš život, vztahy s bližními, úspěchy či neúspěchy, zdraví a mnohé další důležité oblasti našeho života se zrcadlí v prostoru kolem nás - v jednotlivých místnostech bytu či domu, v kanceláři, v každém prostoru, dokonce i na našem pracovním stole. Vnímavý pozorovatel znalý učení Feng-Šuej může vysvětlit hlubší příčiny našich problémů nebo obtížných životních situací a svou radou pomoci k jejich odstranění.

 

  Feng-šuej, co to vlastně je, o co jde?

 Feng – šuej nebo také Feng – shui = v překladu vítr a voda
Je to stará čínská filozofie = metoda harmonizace životního prostoru (bytu, domu, kanceláře, prostorů pro podnikání, zahrady apod.) na základě přírodních zákonitostí. Vše kolem nás je energie. Ne vždy však na nás tato energie působí kladně. Energii = CHI, je třeba udržovat správně proudící.

Ve svých zásadách nám feng-šuej dává odpovědi na otázky, proč se někde cítíme dobře a jinde naopak hůř, ačkoliv proto neexistuje žádné racionální vysvětlení.
Feng-šuej nám umožňuje najít si ve svém životním prostoru co nejlepší a nejpříjemnější místo.
Je to příležitost abychom si dokázali ve svém bytě, domě na zahradě nebo na pracovišti vytvořit příjemné a zdravé prostředí.

K tomu je nezbytné rozlišit, co nás posiluje a co nás oslabuje. Bohužel vlivem zhoršujícího se životního prostředí a chaotického životního stylu na své přirozené instinkty zapomínáme.

Do feng-šuej patří znalost pohybu hvězd, fází měsíce, poloh slunce, stanovení cyklů proměn, geografie, geomorfologie, ale také intuice, vhled a schopnost definice.

Cílem feng šuej je vytvoření zdravého a harmonického prostředí, abychom se dlouhodobě cítili spokojení, zdraví, šťastní a bohatí.

Příklad
Vejdete do místnosti, kde je několik možností k sezení. Kterou si vyberete? Je Vám tam příjemně, nebo se necítíte dobře?
Vaše pocity souvisí s prouděním energie v této místnosti.
Podle Feng šuej ovlivňuje prostředí, ve kterém se se často zdržujeme, náš život a zdraví.

Pět prvků

Staří Číňané si všimli existence přirozené harmonie v přírodě. Stav, kdy k této rovnováze dochází, popsali pomocí alegorie spolupráce pěti prvků = voda, dřevo, země, oheň, kov.

 

Jednoduchý test

Když se člověk zdržuje delší dobu v určitém prostředí (domov, pracovní prostor), ono se dříve nebo později stane odrazem jeho osobnosti. Vlastnosti a znaky určitého místa se opravdu až překvapujícím způsobem podobají vlastnostem a znakům jeho obyvatel – jako zrcadlo odrážející nás samotné. Ukaž mi svůj byt a já ti řeknu kdo jsi – zkušenému oku prozradí váš prostor o vás mnohem více, než se vám bude líbit.

 

Feng-šuej při svém hodnocení prostoru využívá důležitý nástroj tzv. „magický čtverec bagua“. Je to jakási šablona, která – přiložíme-li ji pomyslně k půdorysu - schematicky zachycuje tok energie. „Bagua“ rozděluje byt do devíti polí, jimž jsou přiřazena důležitá životní témata. Tato imaginární mapa, druh „rentgenového snímku vašeho bytu“, ukáže, jaké životní téma potřebuje momentálně vaši zvláštní podporu.

Devět polí symbolizuje devět důležitých životních oblastí. Jsou to:kariéra (1), partnerství (2), rodina (3), bohatství (4), zdraví (5), nápomocní přátelé (6), děti (7), vědění (8) a sláva (9).

 

 

MAGICKÝ ČTVEREC

 

4
9
2
XUN (sun)- HOJNOST
LI - RENOMÉ
KUN (kchun) - PARTNERSTVÍ
REGALEN - PROTEKTIN
KOROLEN - RUTICELIT
GYNEX - CYTOVITAL
zdraví, spokojenost, potěšení
osvícení, sláva, naplnění
manželství, malé děti
vánek, vítr
jasnost
vnímavost, harmonizace
jinové Dřevo
Oheň
jinová Země
 
 
 
3
5
7
CHEN (čen) - PŘEDCI 
TAI JI (tchaj-ťi) - "JÁ"
DUI (tuej) - RADOST
A POTOMCI
GYNEX - CYTOVITAL
VIRONAL - DROSERIN
REGALEN - PROTEKTIN
propojení Nebes a Země
tvoření, obnova, čarodějnice
tradice
vrácení se do středu
moře, jezero
hrom, bouře
mystérium Země
jinový Kov, jangová Voda
jangové Dřevo
 
 
8
1
6
GEN (ken) - KONTEMPLACE
KAN - KARIÉRA, CESTA
QIAN (čchien) - POMOCNÍ
GYNEX - CYTOVITAL
RENOL - ARTRIN
PŘÁTELÉ
usebrání, meditace, hloubání
úspěch, plynutí
VIRONAL - DROSERIN
hora
plynoucí voda
nebe - otevření, boj
jangová Země
jinová Voda
jangový Kov
 
 
 

  

 
Zóna kariéry
Zóna kariéry symbolizuje cestu životem. Když se cítíte „v proudu“ jsou v toku rovněž energie vaší kariéry. Nesymbolizují jen kariéru pracovní, nýbrž především to, jak moc právě jdete za svým skutečným životním cílem, za životní cestou. Tento úsek se také vztahuje ke komunikaci, k síle vůle a k pocitům.

 

V bytech s chybějící zónou kariéry se často nedostává jasné orientace v životě. Kvůli bezcílnosti a nespokojenosti život vypadá pochmurně a šedě. Schází zde ctižádost, hnací síla. Je těžké vybřednout z této tmavé díry.

 

Kariéra - test

Otázky:
 1. Neustále vás sužují pochybnosti o životní cestě, a to jak celkově, tak i v partnerství a vůbec?
 2. Nejste si jistí, zda byste s partnerem měli bydlet ve společné domácnosti?
 3. Přemýšlíte o změně zaměstnání?
 4. Nemůžete stále najít svůj životní cíl, smysl života?
 5. Cítíte se nespokojení, nezakotvení, hledající cosi?
V harmonickém půdorysu s dobře využitými prostory se čchi (Čchi proudí nepřetržitě po drahách (či meridiánech) v našem těle. Na těchto prouděních jsou postaveny postupy akupunktury a tradiční čínské medicíny. Čchi prostupuje tělem (Energii přijímáme jídlem, které jíme, vzduchem, který dýcháme, vodou, kterou pijeme. Dále tělo čerpá energii pobytem v krajině s vegetací, pobytem na slunci, přijímáme energii (ať vědomě či nevědomě) díky ostatním nebeským tělesům. Dále je to naše domácí prostředí a naše pracovní prostředí, které nám energii buď dodává nebo ubírá), podobně jako krev, ke každé buňce. Na každou buňku tak působí krev a čchi. Energetické pole čchi se šíří zpravidla ve vzdálenosti 10 cm až 1 metr kolem těla a velmi snadno tak podléhá nejen vlivu našich myšlenek, ale i jiných faktorů – jako např. čchi přijaté potravy, čchi (energetická pole) jiných lidí a čchi budov, v nichž bydlíme a pracujeme), může volně pohybovat do všech zón. Výsledkem je tělesná i duševní pohoda, zdraví a dobré partnerství. Charakteristické otázky, kterými jste se zabývali, mohou u každého životního tématu otevřít pohled na vaše „problematické body“.
 
Zóna partnerství
Tato zóna reprezentuje kvality přístupnosti a otevřenosti, ale také naše touhy – energie, jež se projevují hlavně v partnerství. Zahrnuje také všechny ostatní formy mezilidských vztahů – vztahy k přátelům, kolegům na pracovišti, sousedům.

Chybějící oblast v bagua může poukazovat na to, že páry budou mít obtížný vztah, nebo že zde žije někdo sám.

 

Partnerství – test
Pokud musíte na několik otázek odpovědět ano, dávejte si pozor na uspořádání partnerských rohů. Zóna partnerství se /zjednodušeně/ nachází na JZ.
Otázky:
 1. Znamená pro vás slovo partnerství synonymum pro problémy?
 2. Cítíte se osamělí a izolovaní?
 3. Vypadá to, že stále znovu přitahujete špatné partnery? To, co hledáte, stejně ani neexistuje?
 4. Máte problematické vztahy i s bývalým partnerem, sousedy, kolegy v práci?
 5. Jste svobodní, ale jen těžko navazujete kontakt a obtížně se seznamujete? Připadá vám těžké navazovat kontakt s jinými lidmi jako první?
V harmonickém půdorysu s dobře využitými prostory se čchi může volně pohybovat do všech zón. Výsledkem je tělesná i duševní pohoda, zdraví a dobré partnerství. Charakteristické otázky, kterými jste se zabývali, mohou u každého životního tématu otevřít pohled na vaše „problematické body“.
 
Zóna rodiny, minulosti

Tato zóna vás spojuje s duchovním dědictvím, se základy a energetickými informacemi vaší osobnosti, které jste dostali do vínku na cestu životem. Proto je velmi důležitý dobrý kontakt s rodiči – udržuje v toku „pramen vzniku“. Úsek rodiny (v obrazci bagua) navazuje na oblast partnerskou. Čím lepší je partnerství (nebo přinejmenším vytrvalá práce na něm), tím více energie může z této zóny proudit dále a být k dispozici nové formě styku s rodiči – je velmi důležité původní vazbu rodiče - dítě přeměnit v rovnovážnou – partnerskou – formu setkávání. Partnerství tak ovlivňuje kontakt s rodinou a naopak přístup k vlastní minulosti a k rodině mění také způsob, jakým se prožívá partnerství. Chybějící oblast (v půdorysu bytu- dle obrazce bagua) může poukazovat na to, že existují nevyřešené problémy s rodiči, s vlastní minulostí a tak vše odskáče partner. To však nevede k uspokojivému řešení, neboť skutečné téma, tedy rodiče není uspokojivě zpracováno.

 

Rodina – test
Odpovíte-li na uvedené otázky vícekrát kladně, měli byste si vzít pod lupu veškeré rodinné úseky v bytě.
Otázky:
 1. Je vám milejší, když nemusíte navštěvovat rodiče nebo příbuzenstvo?
 2. Existují nedořešené konflikty s rodiči (i zesnulými)?
 3. Má váš partner problémy s rodiči? Máte problémy s rodiči svého partnera?
 4. Odmítali většinou vaši rodiče vašeho partnera, nebo se pokoušeli partnerství zcela zabránit? Staví se ještě dnes proti vašemu vztahu?
 5. Zasahují rodiče nebo tchán s tchýní neustále do vašeho života nebo partnerství? Nebo to alespoň zkoušejí?
 6. Obrátili byste se při osobních těžkostech a starostech na své rodiče jako na poslední, pokud vůbec?
 7. Schází vám často hnací síla a schopnost prosadit se?
 8. Jednají s vámi rodiče stále jako s dítětem? Oslovují vás rodiče jako dříve zdrobnělinou např. Moničko, Honzíčku?
V harmonickém půdorysu s dobře využitými prostory se čchi může volně pohybovat do všech zón. Výsledkem je tělesná i duševní pohoda, zdraví a dobré partnerství. Charakteristické otázky, kterými jste se zabývali, mohou u každého životního tématu otevřít pohled na vaše „problematické body“.
 
 
 
Zóna bohatství a hojnosti

Tato zóna se vztahuje na životní štěstí a na mnoho dobrých a „obohacujících“ zkušeností, díky nimž život stojí za to. Vedle finančního blahobytu je zde oslovováno také nematerialistické obdarování a zkušenosti , např. schopnost najít si na potížích i to pozitivní.

 

Bohatství – test
Při více kladných odpovědích narazíte pravděpodobně při analýze bytu na chybějící oblast v zóně „bohatství“. Zóna bohatství leží na JV.
Otázky:
 1. Vypadá to, že ostatní mají vždy více štěstí než vy - při výběru partnera i v životě?
 2. Existuje ve vašem životě jen velmi málo toho, z čeho byste se mohli radovat? Také v partnerství převažují problémy, místo abyste je pociťovali jako obohacení?
 3. Cítíte se ukřivděni osudem? Co všechno z vás mohlo být, kdybyste jen bývali...(např. našli toho správného životního druha)?
 4. Vaše sebehodnocení není nijak zvlášť vysoké. Uspokojení a pocit blaha vám přináší jen povolání (podle skutečnosti dosaďte: koníček, kočka, pes, cestování, zahrádka...)?
 5. Je vaše finanční situace napjatá?

V harmonickém půdorysu s dobře využitými prostory se čchi může volně pohybovat do všech zón. Výsledkem je tělesná i duševní pohoda, zdraví a dobré partnerství. Charakteristické otázky, kterými jste se zabývali, mohou u každého životního tématu otevřít pohled na vaše „problematické body“.

 

Zóna zdraví, centrum

Tato zóna zastupuje zdraví, neboť je to oblast, kde se všechny energie slévají a spolupracují. Symbolizuje proto také vnitřní rovnováhu, stabilitu, „vnitřní střed“. Protože tato oblast v jistém smyslu přejímá shromažďování a rozdělování všech energií , měla by být volná a nezastavěná.

 

Zdraví – test
Při více kladných odpovědích byste nejprve měli vyhledat geometrický střed svého bytu, vyklidit ho, aby byl co nejvolnější, a zhodnotit jej vhodnými nápravnými prostředky.
Otázky:
 1. Cítíte se často vnitřně jakoby ochrnutí? Usilujete o pocit vyrovnanosti a rovnováhy? Vykolejí vás rychle, když se pohádáte s partnerem nebo když mezi vámi panuje napětí?
 2. Kvůli neustálému vnitřnímu neklidu se jen těžko uvolňujete? Trpíte stresem? Trpí tímto stálým neklidem a shonem i váš vztah?
 3. Pořád se toho na vás nakládá tolik, že ani pořádně nevíte , co dělat?
 4. Není vaše zdraví a hnací síla úplně v pořádku? Rovněž vaše partnerství kvůli tomu přichází dost zkrátka?

V harmonickém půdorysu s dobře využitými prostory se čchi může volně pohybovat do všech zón. Výsledkem je tělesná i duševní pohoda, zdraví a dobré partnerství. Charakteristické otázky, kterými jste se zabývali, mohou u každého životního tématu otevřít pohled na vaše „problematické body“.

Zóna nápomocných přátel

Zóna zastupuje viditelnou i neviditelnou podporu, které se člověku dostává. Je to nejmužnější ze všech energií, a proto podporuje – je-li oblast dokonalá a dobře využívaná- vlastnosti a kvality řízení, autority, vlivu, mužnosti, úspěchu a síly. Pokud se můžete spolehnout na druhé, dostáváte potřebnou pomoc a váš život neustále znovu obohacují nečekané pokyny, tipy, nebo informace, je zóna nápomocných přátel asi v nejlepším pořádku. Pokud tato zóna chybí, schází vám pravděpodobně podpora, cítíte se spíše izolováni a odkázáni sami na sebe.

 

Nápomocní přátelé – test
Zóna leží na SZ.
Otázky:
 1. Nemáte žádného opravdu dobrého přítele, kterému byste mohli všechno svěřit? Také při partnerských problémech nikde nenalézáte otevřenou a pozitivní podporu?
 2. Pokud se něco může pokazit, tak to zaručeně postihne jako prvního vás?
 3. Musíte si vždy vše vydřít sami? Váš partner vás nechá na holičkách stejně jako přátelé nebo kolegové?
 4. Ostatní by raději neměli moc doufat ve vaší pomoc, koneckonců vám také nikdo nepomáhá?

V harmonickém půdorysu s dobře využitými prostory se čchi může volně pohybovat do všech zón. Výsledkem je tělesná i duševní pohoda, zdraví a dobré partnerství. Charakteristické otázky, kterými jste se zabývali, mohou u každého životního tématu otevřít pohled na vaše „problematické body“.

Zóna dětí

Tato zóna reprezentuje krásné věci v životě, zastupuje fantazii, naději, kreativní sebevyjádření, uměleckou činnost. Zrcadlí se zde dobrý cit pro estetiku, pro vkusné zařízení, dekoraci. Je to zóna dětí, které jsou rovněž naší nadějí, pokud tato zóna chybí, může to znamenat, že touha po dětech zůstane možná navzdory veškerému snažení nevyplněná nebo mohou u vyrůstajících dětí nastat potíže ve vývoji. Možná přichází zkrátka i požitek ze života, radost a kreativita.

 

Děti – test
Aktivací zóny dětí by měla přímo získat kreativita a osobní radost ze života.
Otázky:
 1. Při nejlepší vůli se nemůžete označit za kreativní? Rovněž při milostných hrátkách panuje šedá rutina?
 2. Přejete si děti? Nebo máte děti, ale chtěli byste více harmonie ve styku s nimi? Kvůli dětem nezbývá téměř žádný čas na partnerství a lásku?
 3. Máte málo volného času a nedokážete si ho ani skutečně užít? Váš partner chce většinou dělat něco jiného?
 4. Stále vzácněji prožíváte okamžiky nevázanosti a radosti?

V harmonickém půdorysu s dobře využitými prostory se čchi může volně pohybovat do všech zón. Výsledkem je tělesná i duševní pohoda, zdraví a dobré partnerství. Charakteristické otázky, kterými jste se zabývali, mohou u každého životního tématu otevřít pohled na vaše „problematické body“.

Zóna vědění

Roh vědění zastupuje mnohovrstevné vnitřní poznatky, které vznikají z přemýšlení a otevřené cesty do vlastního nitra. Není zde myšleno jen pouhé nashromáždění vědomostí, nýbrž prožité vlastní poznání, naslouchání poselstvím vnitřní moudrosti a svůj život řídit podle ní. Tento úsek bagua reprezentuje neoblomnost, sílu vůle a klid. Jakákoliv nevyrovnanost v tomto úseku se považuje za nevýhodnou. Je zde potřebná symetrie. Nadbytek energie vědění by mohl vést k napětí ve vztazích, při jejím nedostatku schází ve vztahu ochota učit se čiu obyvatelům chybí pocit jistoty a vnitřního míru.

Vědění – test

Otázky:

 1. Kvůli shonu všedního dne si jen zřídka dopřejete chvilku klidu a přemýšlení?
 2. Cítíte se stresováni, pod tlakem, nevyrovnaní? Nemáte vlastní pokoj, v němž byste mohli být sami? Pokud vlastní pokoj máte, využíváte ho sporadicky?
 3. Být sám a nic nedělat je pro vás hrůza. Raději být aktivní, něco podnikat s přáteli nebo si krátit čas poslechem hudby či sledováním televize?
 4. Je vám zatěžko vypnout a vše vypustit? I když jste s partnerem, s přáteli, hlavou se vám honí pořád nějaké myšlenky? 

V harmonickém půdorysu s dobře využitými prostory se čchi může volně pohybovat do všech zón. Výsledkem je tělesná i duševní pohoda, zdraví a dobré partnerství. Charakteristické otázky, kterými jste se zabývali, mohou u každého životního tématu otevřít pohled na vaše „problematické body“.

Zóna osvícení, slávy

Tato oblast nemá vztah ke slávě reflektorů, ale spíše k osvícení zevnitř a ke schopnosti osvítit a povznést druhé. Lze z ní vyčíst sílu, kterou disponujete, i to, jak působíte na ostatní lidi a na své okolí. Lehký nadbytek slávy se považuje za výhodný, pokud posiluje vaše vyzařování a to, jak působíte na lidi.
 
   
Sláva – test
Otázky:
 1. Necháte se míněním partnera nebo jiných lidí odradit od toho, abyste nedělali určité věci, které jsou pro vás vlastně důležité?
 2. Nedostává se vám za to, co děláte, dostatek uznání? Váš partner vždy znovu a znovu dokáže shazovat vaše nadání a výkony, a to i před ostatními?
 3. Jste považováni za poměrně lehce ovlivnitelné? Stále se snažíte, abyste nebyli nápadní nebo abyste nenarazili? Když partner nebo někdo exploduje ve vaší přítomnosti, stáhnete se plaše zpátky?
 4. Bylo by krásné strhnout lidi nadšením? Jenže ani vaše děti, ani partner vás neberou vážně?
V harmonickém půdorysu s dobře využitými prostory se čchi může volně pohybovat do všech zón. Výsledkem je tělesná i duševní pohoda, zdraví a dobré partnerství. Charakteristické otázky, kterými jste se zabývali, mohou u každého životního tématu otevřít pohled na vaše „problematické body“.
 

 

Křišťál pro feng-šuej harmonizace vašeho bydlení

Jak křišťál působí?

 • Křišťály evokují pocity tepla a jsou posly světla, zvláště pro děti. Mnozí lidé věří, že právě dokonalé vybroušení křišťálů jim pomáhá zintenzívnit a zpřesnit myšlení a uvažování.
 • Křišťály zavěšené v okně ložnice pomáhají zlepšit a zkvalitnit vztahy s partnerem či partnerkou.
 • Podle teorie feng-šuej se zvláště velkými okny ztrácí energie místností - ty pak většina návštěvníků považuje za stresující a nemůže v nich klidně odpočívat. V horších případech jsou okna proti dveřím - z takových pak energie uniká ještě rychleji. Kromě pokojových květin před okny a zavěšených zvonkoher je proto vhodné doplnit místnosti křišťálem, který pomůže energie stabilizovat.
 • Křišťály pomohou stabilizovat jinak mrtvá zákoutí či temné rohy místností.
  Křišťály jsou velmi vhodné do dlouhých chodeb, které stresují; takovému prostoru pomůže zavěšení křišťálu doprostřed chodby.
 • Zklidňující účinek lze pozorovat nejen na lidech a zvířatech, ale i na rostlinách, které rostou rychleji a jsou zdravější.
Jaký tvar křišťálu zvolit?
 • Kulaté a měkké tvary vyzařují ženskou energii, zatímco tvary podlouhlé jsou považovány za prvky mužské. Ideálním případem je jejich vzájemná rovnováha.
 • Kulaté křišťály jsou vzláště vhodné pro umístění do středu místností nebo domu.
 Kam křišťál umístit?
 • Nejatraktivněji působí křišťály zavěšené do oken vedoucích na jih nebo na západ. Jednak vždy upoutají hrou barev spektrálních složek světla, které se v nich láme, jednak chrání místnost před přílišnými dávkami energie.
 • Křišťál umístěný do středu místnosti by se neměl kývat, aby tak zaručil optimální stabilitu domu. Neumisťujte však křišťál přímo nad místo, kde se často zdržujete!
Jak křišťál udržovat?
 • Křišťály by měly být vždy čisté, nepoškrábané a zbavené prachu, proto je pravidelně čistěte, otírejte prach a případné otisky prstů. Pokud je křišťál příliš špinavý, lze ho umýt ve vlažné vodě s obvyklým čistícím přípravkem.
Jak poznám, že to není obyčejné sklo?
 • Obyčejné sklo není schopné rozkládat světlo. V tomto případě by křišťál neházel duhová prasátka tak, jak to normálně při přímém slunečním svitu dělá.

Zdroj: http://www.in5d.com/feng-shui-your-house-and-home.html

  

BAGUA
 

Následující text jsem překládala z angličtiny, proto se dopředu omlouvám ze některé krkolomnosti, které se ve stavbě vět vyskytují, snad to nebude mít vliv na obsah sdělovaného.

 

Bagua je založena na I-ťing a můžeme říci, že se přirovnává (překládá) k „devíti pokladům“. Je to jako mapa pokladů.

 
Chi je čínské slovo pro energii a Bagua je způsob, jak zmapovat, jak energie teče v prostoru. Chi protéká od vchodu prostoru a víří kolem v různých oblastech (místech) prostoru.
 
Když rozložíme mapu Bagua v prostoru, je to způsob jakým můžeme nakreslit čáru mezi fyzickým (skutečný prostor) a non-fyzickým (chi a energetických toků) světa.
 

Pokud jste se setkali s výzvami k „úpravě prostoru“ ve vašem životě, a víte co Feng Shui jako „odborník“ může dělat, je čas přijít, položit mapu Bagua a podívat se na to, co se děje v tomto (vašem) prostoru.

 

Obrazek

 http://pmfs.wordpress.com/2008/01/16/the-bagua/

Položte mapu Bagua směrem od vchodu do svého bytu, nakreslete obrys svého pokoje, domu, kanceláře. Nákres můžete dělat také s položením mapy na stůl.

 
Určete vchod do místnosti (nebo místo), v dolní části stránky.
 
Vezměte mapu Bagua a natáhněte ji ven (od vchodu), dokud nebude celý prostor vašeho náčrtku uvnitř ní.
 
Pokud váš pokoj je čtverec nebo obdélník, to bude jednouché, protože se na mapě položí přímo na stěny konstrukce.
 
Řekněme, že váš prostor je ve tvaru „L“ – natáhněte mapu tak, aby všechny prostory byly pokryty.
 
Některé oblasti Bagua budou možná mimo váš prostor. Nebojte se, to nejsou žádné ztracené mezery, ale je nutné jim věnovat zvláštní pozornost.
 
Nyní můžete vidět, kde jsou poklady uloženy v domě.
 

 

 Zdroj: http://pmfs.wordpress.com/2008/01/16/the-bagua/
 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

strany

(ASTRAGAL, 4. 7. 2012 19:25)

Dobrý den,

vcelku máte pravdu, ale podstatou totohot řešení je přetočit si půdorys bytu vůči tomu, jak je to na příkladu.

S přáním hojnosti dobrého

Martina

SMĚRY

(Anna, 3. 7. 2012 12:57)

Dobrý den,

mám dotaz: jak mám rozumět přiložení mapy bagua? V Číně jsou na mapách vyznačeny směry obráceně - na našem severu je jih atd., což by znamenalo, že zde vyznačená kariéra by vlastně měla zabírat oblast na severu - tedy tam, kde je sláva....

Voda a vítr

(Ilona, 20. 11. 2010 18:14)

Jelikož o tomto učení něco vím,mohu srovnat s jinými komentáři a řekla bych,že vcelku srozumitelné.Pokud by zde byl ještě náčrtek Bagui,řekla bych,plně uspokojující.