Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šungit

6. 5. 2012

 

 Šungit - záhadný kámen z Karélie

sungit.jpg             

pohlazeni-pro-duse.blog.cz

Co je to šungit?
Šungity jsou zvláštní polyminerální uhlíkové horniny, které dostaly svůj název podle místa výskytu, karelské vesnice Šuňga na břehu Oněžského jezera, kde byla poprvé objevena ložiska šungitu.
Karélie je republikou Ruské federace, která se nachází v její severozápadní části, na západě hraničí s Finskem, na východě ji omývá Bílé moře a na jihu Ladožské a Oněžské jezero. Nejvíce se Karélie proslavila svými architektonickými památkami - pevností Vyborg (konec 13. století) a muzeem staré dřevěné architektury v Kiži (18. století). Novou slávu přinesl Karélii právě šungit.  

karelie.jpg

  
Vynikající léčivé vlastnosti šungitu byly známé již po celá staletí, ale díky novým objevům vědců a lékařů se stal šungit všeobecně známým teprve v posledním desetiletí.
 
Záhadný původ šungitu
Ani v otázce původu šungitu vědci nedosáhli jednotného názoru. Jeho původ je stejně záhadný jako jeho vlastnosti nebo složení.
Obyčejné uhlíkové horniny vděčí za svůj vznik organickým látkám rostlinného nebo živočišného původu. Černé uhlí, například, je pozůstatkem dávných karbonských pralesů (paleozoická éra). Ale stáří šungitu se odhaduje na dvě miliardy let. V té době na naší planetě ještě neexistovala ani živočišná ani rostlinná říše. Organický život měl jen ty nejjednodušší formy.
 
Molekula fullerenu C 60
  molekula.png
                            http://www.sungit.cz/sungit.html
 
Hlavní vlastností složení šungitu je přítomnost zvláštního uhlíku, jež se dílem skládá z molekul sférické formy – z fullerenů. (Méně kvalitní šungitové odrůdy, které neobsahují fullereny, jsou energeticky slabé, případně bezcenné).
Z toho vznikla celá řada hypotéz a předpokladů ohledně vzniku šungitových hornin.
Prvním předpokladem je, že zálivy pravěkého moře byly už tehdy hustě osídleny mikroskopickými organismy. Mořské sedimenty, obsahující jejich ostatky, byly pak základním materiálem, z něhož vznikl šungit.
Druhá hypotéza spojuje vznik šungitu s bouřlivými vulkanickými a tektonickými procesy, které se kdysi udály na Zemi.
Řada vědců prosazuje názor, že vznik šungitu je důsledkem slunečních erupcí. Podle nich obrovský výron sluneční hmoty, k němuž došlo asi před dvěma miliardami (tzv. pátá velká erupce Slunce), zapříčinil v atmosféře a zemské kůře vznik mohutných elektrických proudů, což vedlo k vytváření podmínek k polymerizaci uhlovodíkových plynů.
Další, nejexotičtější verze mluví o mimozemském, kosmickém původu šungitu. Podle názoru jejích zastánců je ložisko šungitu výsledkem pádu obrovského meteoritu nebo dokonce zaniklé planety, na níž kdysi existoval organický život.
Využívání šungitu v léčení
Spektrum léčebného využití šungitu je natolik široké, že v Rusku vznikl a běžně se používá nový termín "šungitoterapie". Je to ohromující kámen se zázračnými léčebnými účinky, jemuž se dějiny vyhnuly nejspíš jen proto, že se vyskytuje v nezalidněných severních krajích.
První, co se začalo zkoumat a využívat, byly úžasné hojivé schopnosti šungitu. Po šungitových roztocích se začaly vyrábět pasty a masti ze šungitového prášku. Ukázalo se, že účinkují více než vodní obklady. Masti a pasty se používají při různých kožních onemocněních, odřeninách, popáleninách a opařeninách, bodnutích hmyzem, revmatických bolestech atd.
V petrohradském popáleninovém středisku se již několik let používají šungitové pasty, které se osvědčily jako účinný léčebný prostředek, zmírňující silné bolesti postižených části těla a velmi výrazně urychlující proces hojení.
Ze šungitu se vyrábí celá řada výrobků pro péči o vlasy, pleť a pokožku. Šampony a balzámy na vlasy ochraňují proti lupům a vypadávání vlasů, oživují barvu, podporují růst a pevnost vlasů. Sprchový tělový gel má výrazné hojivé a protizánětlivé účinky. Jeho použiti je velice vhodné u pokožky s alergickými reakcemi, u lupének, ekzémů a akné. Zlepšuje hojení jizev, kvalitu a celkový vzhled pokožky.
Velmi zajímavé je využití šungitu jako terapeutického stavebního materiálu. Architektura severního Ruska s ním již má jisté zkušenosti. Šungit svého času přitáhl pozornost velkého ruského architekta A. A. Monferrana, autora projektu Isakijevského chrámu v Petrohradě (stavěl se v letech 1818-1858), který použil šungit na stavbu zdí budovy. Šungit se nachází i v podstavci památníku tohoto architekta. Kámen se používal také při stavbě Kazanského chrámu v Petrohradě. Nejvíce budov však bylo s použitím šungitu postaveno v hlavním městě Karélie Petrozavodsku.
Na výhradně léčebné účely byl šungit poprvé použit jako stavební materiál v dětském alergologickém sanatoriu "Čajka". Na způsob léčebných solných komor byl jeden z pavilonů sanatoria zevnitř zcela obložen deskami z léčivého kamene. Lékaři zjišťují, že po nedlouhém pobytu v šungitovém pavilonu se malí pacienti urychleně uzdravují, zvyšuje se efektivnost tradiční léčby, snižuje se frekvence nemocí z nachlazení, chřipky aj. a zlepšuje se celkový zdravotní stav. Pokus vystavět takovéto místnosti byl nejednou úspěšně opakován i na jiných místech.
První a zatím jediná v Moskvě léčivá komnata ze šungitu byla nedávno otevřena v centru známého psychologa, léčitele a spisovatele Alexandra Svijaše. (Alexandr Svijaš je známý českým čtenářům díky překladům jeho knih Karma, Jak získávat informace z jemnohmotného světa, Co nám stojí na cestě k bohatství, Chceš být zdravý? S chutí do toho!, Lekce osudu, Usměj se, dokud není pozdě - pozn. red.) Za dostupný poplatek za hodinovou návštěvu komnaty si nyní každý, kdo chce, může na sobě vyzkoušet léčivé působení zázračného kamene. Obeznámit se s novinkou přišli do Svijašova centra vedoucí představitelé moskevské vlády v čele s primátorem hlavního města Ruska Jurijem Lužkovym, který věnuje velkou osobní pozornost zkoumání šungitu a možnostem a perspektivám jeho víceúčelového využití.
Roste popularita šungitových dlaždic a obkladaček i v interiérech soukromých domků a bytů.
Kromě toho ruské podniky vyrábějí ze šungitu terapeutické pásy a destičky určené pro aplikace na problémová místa, pyramidy, koule a clony na odstraňování geopatogenního a technopatogenního vlivu, šperky, korálky, přívěsky, figurky, léčivé dekorační obrazy aj. Odborníci na šungitoterapii doporučují pravidelné nošení šungitových přívěsků, korálek nebo náhrdelníků při poruchách štítné žlázy, syndromu chronické únavy, oslabené imunitě a na celkové posílení organizmu.
Zdroj:
Irina Vobliková v knize
ŠUNGIT. Legendy, fakta, informace
 
K ČEMU MŮŽETEME ŠUNGIT VYUŽÍT A
JAK TO FUNGUJE?
Vědecké výzkumy prokázaly řadu úžasných vlastností šungitu. Jedná se nejen o léčivé kameny, ale i rušičky geopatogenních zón a kameny pro úpravu vody. Prvním dovozcem a vášnivým propagátorem šungitu v ČR se stala spol. Lott, s.r.o.
Šungit
  • dezinfikuje a čistí vodu - absorbuje a odstraňuje z vody těžké kovy, železité přísady, organické sloučeniny, mikroby; obohacuje vodu stopovými prvky, mění její energeticko-informační strukturu, nabijí ji a aktivuje
  • efektivně pohlcuje elektromagnetické záření, neutralizuje GPZ a technogenní vlivy
  • zlepšuje mikroklima, harmonizuje prostředí, dodává energii a silu
  • má léčivé, hojivé a dezinfekční účinky
Více informací o šungitu v kníze Iriny Voblikové Šungit. Legendy, fakta, informace.

Šungit a voda
Díky svým absorpčním, katalytickým a baktericidním schopnostem šungit čistí vodu téměř od všech organických příměsí včetně ropných produktů a sloučenin obsahujících chlor, dusičnany a amoniak; od mnoha kovů a nekovů; ničí vibria cholery, streptokoky, jiné bakterie a mikroorganismy; plní funkci destrukturátora, který z energetické paměti vody odstraňuje informaci o látkách, jež se v ní dříve nacházely, mění její energeticko-informační strukturu; obohacuje vodu stopovými prvky důležitými pro organismus.
 
Jaké se ze šungitu dělají výrobky a k čemu slouží?
 
ŠUNGITOVÁ PYRAMIDA
Šungitová pyramida je příkladem synergického posílení vlastností šungitu a pyramidy.
Ponořená do vody šungitová pyramida tuto vodu aktivuje a dělá tak z ní lék. Malou pyramidku (40x40 až 50x50 mm) postavte na dno skleněné nádoby na 2-3 l vody, a postavte ji na světlé místo na 48 – 72 hodin. Poté je voda připravena k vnějšímu i vnitřnímu použití. Při delším macerování se aktivita vody začíná snižovat. K ozdravně léčebným účelům doporučujeme pít pyramidální vodu třikrát denně po 100-150 g, bez ohledu na to, kdy jíte. Je zaznamenáno blahodárné působení této vody na celý organismus: zlepšuje se celkový stav, odstraňuje se nervové napětí, je pociťován příliv sil a energie. Terapie touto vodou má rychlejší účinky než působení samotné pyramidy.

Vynikající výsledky má používání šungitové vody v kosmetice: ošetřovaná pokožka se čistí, napíná, drobné vrásky se vyhlazují, mizí uhry a vřídky. alergické vyrážky. Ztrácejí se lupy, znatelně se zlepšuje kvalita vlasů. Výsledky některých výzkumů ukazují, že i předčasně zšedivělé vlasy mohou nabýt své původní barvy.

Teplá šungitová voda je výborný prostředek pro léčebný výplach a kloktání: při bolestech v krku, ústní dutině, v nose a při parodontóze, při nachlazení, angíně, chřipce, bronchitidě, atd. Velice zdravé jsou šungitové koupele. Zklidňují, odstraňují stress, únavu, harmonizují organismus a normalizují spánek. Již po první koupeli se hojí drobné trhlinky, ranky a po několika procedurách se urovnávají i vážnější problémy - loupající se kůže, ekzémy, plísně, alergie.
 
ŠUNGITOVÉ ÚLOMKY
Výborné pro tvorbu elixírů (jak pro vnitřní, tak pro vnější užití).
Osobní zkušenost s přípravou tohoto elixíru mne přivedla k těmto zjištěním:
Pro dosažení správného efektu by úlomek neměl být menší než 1 cm. 100g úlomků je ideálních pro 3 L vody.
Ideálního „nabití“ vody dosáhnete po 72 hodinách, doba louhování by neměla přesáhnout 3 dny. Pak je potřeba úlomky vyndat a propláchnout (pak můžete zalít vodou a znovu louhovat). Vodu neskladujte v ledničce.
Elixír se preventivně užívá 6 týdnů, a to v poměru 3 sklenice vody za den.
Mezi kůrami se doporučuje počkat minimálně 2 týdny.
Nikdy nekombinujte léčbu šungitem s mumiem, oba jsou silně čistící prostředky, proto se nesmí uspěchat.
Po půl roce užívání je třeba úlomky šungitu propláchnout a nechat nabít na slunci jako jiné léčivé kameny. Pak můžete v jejich používání pokračovat.
Kámen se dá používat neomezeně, jen do té doby, než praskne.
Musím říci, že chuť vody je velmi rozdílná od klasické (naprosto čistá, průzračná a velmi jemná chuť, s nádechem "typické chuti" tohoto kamene, která však nijak nápoj neznepříjemňuje).
Martina
 

fota-sarka3_330-600x600.jpg

ŠUNGITOVÉ KOULE
Záleží na tom, k čemu je chcete použít.
Existují dvojice koulí, které se požívají k harmonizaci, ralaxaci či hluboké meditaci. Umístěné v prostoru působí především díky svým očistným vlastnostem a ucelenému tvaru, který jko harmonizační prvek.  
Dále se dají použít šungitové koule jako masažní prostředek.
Velmi zajímavé informace k danému tématu naleznete zde:
                                                  
 Odstranění vlivu geopatogenních a technogenních zón
Pokud se chcete zbavit dlouhodobé podrážděnosti, únavy a neklidu, stačí jednoduše šungitovou pyramidku postavit ve vašem pokoji a váš pokoj pro vás přestane být rizikovou zónou. Okamžitě se odstraní všechno nepříjemné působení elektromagnetických polí, zlepší se složení vzduchu. Působením šungitové pyramidky se dokonce mění vůně v místnosti. Pro neutralizace nepříznivého záření počítače, televize atd. umístěte pyramidku na anebo před monitorem nebo jiném zdrojem záření.

Stejná vlastnost šungitu se využívá u destiček na odrušování záření bezdrátových telefonů. Destičku nalepte na pouzdro nebo na zadní stranu sluchátka.
Zdroje:
časopis MEDIUM č. 11/2005
 
 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

šungitová voda

(Karel, 20. 12. 2017 19:10)

Proč se nesmí šungitová voda uchovávat v ledničce - čemu to škodí ? Jde mi zejména o letní období, vysoké teploty. Ve vodách Oněžského jezera taky není nijak teplo ?

prosím o názor

(Amy, 16. 5. 2016 12:59)

Dobrý den,
koupila jsem si šungitovou drť, ale pak jsem narazila na články o pokusech s fullereny, kde píší, že jsou dokonce škodlivé. Nechápu ale a není zřejmé- nebo alespoň mě :-) zda se jedná o fullereny nějak uměle byrobené nebo i ty přírodní ?? viz http://www.osel.cz/index.php?clanek=676
Ptala jsem se i některých chemiků či lidí co čistí vodu a odpovědi se různí, takže nevím zda začít šungit používat nebo ne :-( uvítám názor a zdravím

Re: prosím o názor

(ASTRAGAL, 16. 5. 2016 19:21)

Dobrý den,

odkazovaný článek pojednává o uměle vytvořených uhlíkových molekulách. Tedy o čistém uhlíku v konfiguraci, která se v přírodě nevyskytuje. Šungit je naproti tomu přírodní nerost, kde je uhlík pouze jednou z jeho součástí (i když zřejmě nejpodstatnější). Proto bych se nijak neobával šungit používat.

Za Astragal - Zdeněk.