Jdi na obsah Jdi na menu
 


31. 8. 2009
 

 

 drahe-kanemy.jpg

http://tajemnebytosti.blog.cz/0609/prehled-drahych-kamenu

 

Úvod do léčivých a drahých kamenů

 Už od starověku se lidé domnívali, že drahé kameny mohou ovlivnit fyzické i psychické pochody v jejich těle. Vyráběly se z nich amulety, byly součástí lektvarů a to jak ochranných tak posilujících. Lidé věřili, že mají moc zahánět zlé síly, neduhy, chránit před uhranutím či uřknutím a pomáhají překonávat těžká období života.
Ze staré Indie existují záznamy o výrobě výluhů a vod z různých drahých kamenů a jejich použití jak vnějším, tak vnitřním.
Pozitivní vliv na energetické výstupy, čakry, je znám již z různých záznamů starého Egypta. Tělo je rozděleno do sedmi hlavních čaker, každá z nich ovlivňuje jinou část těla a má svoji barvu i kameny, které na ni působí.

 Šperky z nich neplnily jen okrasnou, ale i ochrannou funkci. Důkazem jsou třeba i královské klenoty, které krále nejen vhodně reprezentovali, ale chránili ho před zlem a zároveň podporovali jeho zdraví, duši i psychiku.
O mnoho let později dokázal švýcarský fyzik Walter Starck, že elektromagnetické záření kamenů má stejnou frekvenci, jako chvění buněk v našem těle, proto mají schopnost je harmonicky ovlivňovat. Drahokamy jsou krystalickou formou čistých chemických sloučenin, které se nachází i v lidském těle, při použití k léčbě tedy působíme podobným na podobné.


Jsou schopny pohlcovat, odrážet energii z planet sluneční soustavy a vyzařovat a vysílat ji poté do svého okolí, tedy i člověku, který je jejich nositelem a těmito energiemi jej ovlivňovat jak v pozitivním, tak i v negativním smyslu.


Podle Indů byly drahokamy stvořeny ze sedmi druhů světelných paprsků vysílaných ze sedmi planet sluneční soustavy, které byly převedeny do sedmi barev duhy. Každá planeta má k určitému kameni vztah prostřednictvím barvy a její barva se v kameni odráží.

  Výběr kamene

Kritérií pro výběr kamene je několik.
Můžeme se řídit
podle slunečního horoskopu, kdy má každé znamení přiřazené své kameny. Tabulku s přehledem kamenů najdete většinou u každého prodejce. Jelikož prodejci využívají různé zdroje, mohou se dost odlišovat.

 Další možností je hledat kámen podle nemoci nebo problému, který nás trápí a s nímž nám má pomoci. Tady je ale potřeba ochotný a hlavně zasvěcený přístup prodejce, se kterým se ještě stále setkávám pouze zřídka. Poté je možnost nastudovat odbornou literaturu zabývající se léčivými schopnostmi kamenů nebo požádat o radu člověka, který se zabývá alternativní medicínou a poté se do prodejny vydat pro konkrétní kámen.


Já osobně preferuji a nejvíc bych doporučila výběr kamene podle osobních pocitů a sympatií, stejně jako u přátel či partnera. Chci li opravdu dobře využít možnosti, které mi nabízí, musí mi prostě sednout a líbit se, musí se ke mně hodit, potom mi teprve může dodat to, co od něj očekávám. Na každého člověka působí kámen jinak, proto je dobré rozhodovat se opravdu sám podle sebe. Jednomu člověku může kámen pomoci, na jiného ten samý nepůsobí vůbec, nebo má odlišné účinky.

Poznámka:
Jedno malé varování - nepřijímejte nikdy jako dárek či pozornost
Onyx. Darovaný přináší smůlu a neštěstí, své kladné vlastnosti projeví jen nositeli, který si ho pořídí sám.

 Sluneční znamení a jim přiřazené kameny

Tak a taky je trocha inspirace pro ty, kteří nechtějí až tak dát na svoji intuici. Většina zdrojů, které uvádí kameny podle znamení se liší, hlavně pro to výše uvedené přiřazení drahokamů k jednotlivým planetám.
Své sluneční znamení lze zjistit v
sekci Astrologie.

 Skopec
Ohnivý opál, Rubín, Rhodochrosit, Ametyst, Tygří oko, Červený jaspis, Karneol

 Býk
Růženín, Chryzokol, Avanturám, Záhněda, Měňavý opál, Malachyt, Aktinolit, Mechový achát, Karneol

 Blíženci
Turmalín, Chalcedon, Mechový achát, Tygří oko, Akvamarín, Žlutý jaspis, Citrín, Zlatý topaz

 Rak
Růženín, Labradorit, Měsíční kámen, Amazonit, Karneol, kalcit, Jantar, Avanturám, Chryzokol, Smaragd, Olivín

 Lev
Chryzoberyl, Zlatý topaz, Citrín, Kunzit, Diamant, Dravit, Křišťál

 Panna
Heliotrop, Chrysopras, Ametyst, Rutil Turmalín, Charoit, Tygří oko, Citrín, Zlatý topaz

 Váhy
Serpentin, Smaragd, Jadeit, Malachit.Lapis lazuli, Jaspis, Heliotrop, Akvamarín, Magnezit, Turmalín, obsidián

 Štír
Granát, Fluorit, Obsidián, Malachit, Chrysopras, Zoisit, Karneol, Hematit, Turmalín

 Střelec
Lapis lazuli, Sodalit, Safír, Dolomit, Azurit, Malachit, Indigolit, Chalcedon

 Kozoroh
Křišťál, Diamant, Onyx, Dumortierit, Morganit, Sluneční kámen, Turmalín, Malachit, Azurit

 Vodnář
Opál, Fluorit, Rybí oko, Zkamenělé dřevo, Aragonit, Magnezit, Akvamarín, Tyrkys, Amazonit, Topaz

 Ryby
Akvamarín, Moldavit, Kunzit, Achát, Tyrkys, Ametyst, Fluorit, Opál, měsíční kámen

   Péče o kámen

Tak jako o lidské tělo a zdraví je potřeba pečovat i o tělo a zdraví námi vybraného kamene. Jsou kameny, které vyžadují specifickou péči, ale obecně platí, že kámen, který přijímá energii a špatné vlivy je potřeba čistit. Očista kamenů se provádí pod tekoucí vlažnou vodou či v misce s vodou několik hodin.

 Následné nabíjení kamenů se různí podle druhu, podle mé osobní zkušenosti je dobré nabíjet spolu s křišťálem.
Každý kámen, stejně jako každý člověk, je jiný a proto i on vyžaduje vždy něco jiného. Některé kameny se nabíjí na přímém slunci, jiné za denního světla, ale přímé slunce jim nevyhovuje a jsou i takové, které se mohou nabíjet pouze v noci, za působení měsíce, protože sluneční svit je znehodnocuje.

Kameny, které se mohou nabíjet pouze v noci:
Ametyst, Růženín, Charoit, Křemen, Smaragd, Malachit, Chryzokol, Chrysopras, Chalkolit, Granát, Diaspor, Heliotrop, Jaspis, Kunzit, Labradorit, Uvolit, Mezolit, Vltavín (Moldavit), Měsíční kámen (Selenit), Nefrit, Obsidián, Opál, Oranžový kalcit, Rodochrosit, Rubín, Sodalit, Topaz, Lapis lazuli, Magnezit

Další specifika při nabíjení jsou uvedena přímo u jednotlivých kamenů, pokud není nic uvedeno a kámen nepatří do skupiny kamenů nabíjených v noci, nabíjí se na slunci
Tak jako člověk, se i kámen někdy zcela vyčerpá a je potřeba jeho síly obnovit. Doporučuje se kámen vybít alespoň 24 hodin ve vlažné vodě a potom zakopat pod zem a nechat ho odpočívat.

Poznámka:
Nepsaným pravidlem při používání drahých kamenů je osobitost. Na kámen, který nosíte, byste neměli nechat sahat a působit jiného člověka, protože, jak již bylo řečeno, kamínky mají schopnost vstřebávat energie z okolí a předávat je svému nositeli a ovlivňovat ho.

 

 

  Druhy kamenů

 Achát

Popis:
Křemenový agregát chalcedonu.
Má mnoho barevných variant - bílošedý, bleděmodrý, oranžovočervený, černý.
Význam:
Achates, původní antický název řeky Dirillo na Sicílii.
Použití:
Pomáhá při velké psychické zátěži, dodává jistotu a sebedůvěru, zmírňuje komplexy méněcennosti a nedocenění, stres.
Používá se při léčbě duševních chorob, podporuje funkci ledvin a močového ústrojí, čistí tělo od jedů a pomáhá zmenšovat otoky.

 

 Akvamarín

Popis:
Modrá, zelená, modro či žlutozelená, průsvitná odrůda
Berylu.
Význam:
Z latinského názvu aqua – voda moře.
Použití:
Symbolizuje odvahu, zklidňuje mysl, mírní agresivitu, podporuje odvahu, zahání strach a stres.
Upravuje funkci střev, žláz, léčí nemoci horních dýchacích cest, poruchy řeči.
Příznivě působí na srdce a plíce, mírní astma a kašel, uvolňuje napětí a spasmata šíje, tiší bolesti zubů a dásní.

 

Amazonit

Popis:
Zelená odrůda draselného živce s modravým nádechem.
Použití:
Pomáhá tišit nervozitu, stres, výkyvy nálad, tlumí přebytečnou energii, podporuje vitalitu, udržuje rovnováhu v těle.
Uvolňuje svalové napětí a křeče, tiší bolesti hlavy a migrény, reguluje látkovou výměnu, ovlivňuje činnost podvěsku mozkového, vegetativního nervového systému, je schopen filtrovat elektromagnetické záření.Velmi účinný je při tišení menstruačních a porodních bolestí.
Čištění a nabíjení:
Je velmi citlivý na jakékoliv teplotní změny, proto se čistí pod proudem vlažné vody a nabíjí se na křišťálu na denním světle, ale ne na přímém slunci.

 

Ametyst

Popis:
Fialová až purpurově červená odrůda křemene.
Význam:
Z řeckého názvu methy – medovina.
Použití:
Podporuje střízlivé uvažování, logické myšlení, schopnost neutrality a soudnosti, skromnost, cudnost a zdrženlivost, má uklidňující účinky.
Používá se při léčbě zánětů hrtanu, mandlí, při bércových vředech, ulevuje od otoků a bolestí, pomáhá při nespavosti, odstraňování špatných návyků (kouření, špatná životospráva), podporuje imunitní systém, odstraňuje z těla negativní energii a je schopen odstranit z těla negativní energie.

  

Angelit

Popis:
Kámen vznikající vyloučením z mořské vody nebo z vody slaných jezer nebo dehydratací sádrovce. Je bezbarvý nebo namodralý, nejvíce se vyskytuje v bílé variantě.
Použití:
Pomáhá při velké psychické zátěži, dodává jistotu a sebedůvěru, zmírňuje komplexy méněcennosti a nedocenění, stres.
Používá se při léčbě duševních chorob, podporuje funkci ledvin a močového ústrojí, čistí tělo od jedů a pomáhá zmenšovat otoky.

 

Aragonit

Popis:
Bílý až hnědý, někdy má pestré zabarvení.
Použití:
Podporuje duševní růst.
Podporuje imunitní systém, reguluje činnost srdce a centrálního nervového systému, příznivě působí na trávicí trakt a stavbu kostí.
Zvyšuje odolnost organismu proti negativním vlivům okolního prostředí.

 

Avanturín

Popis:
Trávově zelený, žlutozelený až červenohnědý, neprůhledný kámen, třpytivý díky množství prorostlých šupinek slídy nebo hematitu.
Použití:
Podporuje duševní zdraví, sebehodnocení, navozuje klid, rovnováhu a rozkládá negativní emoce.
Posiluje a regeneruje srdce, působí příznivě na pokožku, léčí ekzémy a akné, vypadávání vlasů, lupy. Zmírňuje bolesti hlavy a migrény, podporuje látkovou výměnu, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, léčí záněty tlumí nadměrnou chuť k jídlu, takže je vhodný při dietách, pomáhá při léčbě plicních neduhů, psychosomatických potíží, při poruchách spánku.
Je to jeden z kamenů s nejuniverzálnějším použitím.

 

Azurit

Popis:
Tmavě modrý kámen.
Použití:
Symbolizuje moudrost a vědění, aktivuje vnímavost k duševním potřebám, podporuje intuici, paměť a soustředění, napomáhá k tomu, aby člověk dokázal zdokonalovat sám sebe a pracovat na sobě, učí nás nechat věcem volný průběh, oprostit se od touhy vlastnit, chtivosti a chamtivosti.
Posiluje centrální nervovou soustavu, pomáhá při rehabilitaci a rekonvalescenci zranění, stimuluje funkci štítné žlázy, oživuje krevní oběh, léčí kosti a jejich nemoci.

 

 Beryl

Popis:
Vyskytuje se v několika barevných variantách -
Akvamarín,

Smaragd, Heliodor, Morganit
Použití:
Obecně podporuje cílevědomost, chrání před negativními vlivy, posiluje auru, přitahuje dobro, štěstí a lásku, podporuje motivaci, zahání stesk a smutek po tom, co je nám blízké.
Posiluje srdce a zrak, pomáhá při plynatosti, čistí cévy a pomáhá snižovat cholesterol, používá se při hrozícím předčasném porodu a při bolestivé menstruaci.

 

  Citrín

Popis:
Zlatohnědý, zelenožlutý až žlutý křemen, jehož barva je ovlivněna obsaženou příměsí železa, průhledný. V přírodním stavu je velmi vzácný, většinou se setkáme s uměle vyrobeným kamenem vznikajícím pálením
Ametystu.
Význam:
Z latinského názvu citrinus – žlutý jako citron.
Použití:
Používá se při depresích, únavě a nervozitě, fóbiích, pomáhá překonávat mentální blokády, podporuje využití intuice a tvůrčí vyjádření.
Oživuje látkovou výměnu, velmi dobře působí při zažívacích potížích, podporuje činnost žláz, čistí střevní trakt a podporuje vylučování jedů z těla, využitelný je i při nadýmání a křečích žaludku, vyrovnává tvorbu inzulínu při cukrovce a léčí ledviny.

  

Diamant

Popis:
Čistý krystalický uhlík, vyskytuje se od bezbarvého až po černý.
Použití:
Chrání proti cizím vlivům, podporuje vytrvalost a úsilí, povzbuzuje inspiraci a intuici, posiluje porozumění a toleranci, věrnost a vůli.
Používá se při léčbě žloutenky, dny, žaludku, ledvin, při cukrovce a epilepsii, je používán jako prevence proti mozkovým mrtvicím a vzniku krvácení do mozku, posiluje zrak a rovnováhu tělesných funkcí.

 

 Dioptas

Popis:
Zelený, průhledný, vzhledově těžko rozpoznatelný od
Smaragdu.
Použití:
Aktivuje a očišťuje mysl, zbavuje chmur a špatných nálad, posiluje schopnost empatie, porozumění.
Účinný je při léčbě hnisavých abscesů, revma a onemocnění jater. posiluje činnost srdce, regeneruje buňky a zmírňuje bolesti.

 

 Dravit

Popis:
Žluto až červenohnědá, velmi vzácně se vyskytuje modrá odrůda
Turmalínu.
Použití:
Podporuje psychické uvolnění, empatii, pragmatičnost, pochopení a respekt k okolí.
Regeneruje buňky, uvolňuje křeče a svalové napětí.
Čištění a nabíjení:
Čistí se pod tekoucí vodou či v misce s vodou. Nabíjí se ve dne, ne na přímém slunci.

 

  Dumortierit

Popis:
Modrý nebo červenofialový, skelně nebo hedvábně lesklý.
Použití:
Podporuje naději a sebedůvěru, pomáhá odstraňovat zdraví nebezpečné zlozvyky, posiluje schopnost soustředění, dodává odvahu a jistotu, uvolňuje napětí, nápomocen je při léčbě duševních a nervových poruch.
Tiší bolesti a snižuje vysoké teploty, tlumí epilepsii, odvodňuje, mírní koliky a křeče, pomáhá odstraňovat únavu a celkové vyčerpání.

 

 Granát

Popis:
Rudý, průsvitný.
Význam:
Z latinského názvu granatus – zrno.
Použití:
Dodává životní energii, podněcuje k činnosti, obecné i sexuální aktivitě, podporuje nadšení, vytrvalost, představivost, vůli a sebedůvěru, zmírňuje deprese.
Napomáhá k regeneraci organismu a buněk, podporuje tvorbu červených krvinek. Povzbuzuje vitalitu, reguluje krevní tlak a oběh, posiluje srdce, zastavuje krvácení. Upravuje příčiny hormonálních a sexuálních poruch, působí jako sexuální stimulant a pomáhá léčit impotenci způsobenou psychickými problémy.
Léčí revma, nervovou soustavu, kloubní a svalové problémy, záněty, posiluje funkci jater a ledvin.

 

 Heliodor

Popis:
Žlutozelená až oranžová průhledná odrůda
Berylu.

 

 Hematit

Popis:
Červený, hnědý, šedý až černý kovově lesklý oxid železa.
Význam:
Z řeckého názvu haimatítés – krvavý kámen.
Použití:
Pomáhá při neklidu a nespavosti, pocitech beznaděje a nejistoty, podporuje paměť.
Napomáhá tvorbě bílých krvinek, čistí krev a zbavuje ji jedů, působí na lepší prokrvení ledvin, léčí oblast malého mozku, slezinu játra. Používá se při tachykardii, křečích nohou, strnutí šíje, při bolestech zad. Pomáhá při zotavování po nemocech, při bolestech kloubů, vředových a pohlavních chorobách, nápomocen je i při obtížích sexuálního rázu a při léčbě kožních onemocnění jako jsou akné, lupénka, ekzém, problémy s vlasy a pokožkou hlavy.

 

  Hyacint

Popis:
Zirkon červenooranžové barvy.
Význam:
Z arabského tvaru zar gun – zlatá barva.
Použití:
Dodává optimismus, podporuje sebejistotu a vytrvalost, tlumí přebytek energie, hněv a výbušnost, splíny a deprese.
Povzbuzuje látkovou výměnu a regeneruje celý organismus, léčí astma a onemocnění horních dýchacích cest, slinivku, játra, slezinu a trávicí ústrojí.

 

 Chalcedon

Popis:
Bezbarvý, žlutý až šedý.
Význam:
Z antické doby podle prvního naleziště Kalchidónu.
Použití:
Podporuje výřečnost, sebedůvěru i důvěru v okolí a jiné lidi, klidní mysl, tlumí hněv, pomáhá při slabostech, zádumčivosti a nespavosti.
Podporuje tvorbu mléka při kojení, staví krvácení, usnadňuje a urychluje porod, mírní teploty a bolesti.
Léčí záněty horních cest dýchacích, onemocnění štítné žlázy, diabetes srdeční choroby, snižuje krevní tlak a posiluje imunitu.

 

  Chryzoberyl

Popis:
Žlutý až zelený, modrý.
Použití:
Podporuje trpělivost, snášenlivost, pochopení, léčí deprese, staré citové rány, harmonizuje tělesnou a duševní stránku, napomáhá přitahovat pozornost a přízeň okolí, přináší štěstí.
Léčí problémy štítné žlázy, hlasivek, bolesti zad a křeče.
Nápomocen je při překotném nebo předčasném porodu, operacích ženských orgánů i při nepravidelné menstruaci.
Zkrášluje pokožku a pleť.

 

 Chryzokol

Popis:
Modrozelený, matný až voskově lesklý.
Použití:
Udržuje duševní rovnováhu, podporuje skromnost, odstraňuje přehnané touhy po majetku.
Tiší bolesti a křeče, upravuje krevní tlak.
Léčí žaludeční vředy a infekce, je i dobrou prevencí před jejich propuknutím.

 

 Indigolit

Popis:
Modrá odrůda
Turmalínu.
Použití:
Dodává klid a vyrovnanost, odstraňuje úzkostné stavy, podporuje schopnost vyjadřování a výřečnost, toleranci a potlačuje strach z neúspěchu.
Hojí popáleniny, léčí bolesti a nespavost.
Čištění a nabíjení:
Čistí se pod tekoucí vodou či v misce s vodou. Nabíjí se ve dne, ne na přímém slunci.

 

 Jadeit

Použití:
Podporuje schopnost empatie, odstraňuje neklid, neúnavnost, uklidňuje, usnadňuje mezilidskou komunikaci.
Posiluje nervový a imunitní systém, funkci srdce, krevní oběh, pomáhá při problémech s otěhotněním, usnadňuje porod, tiší migrény a bolesti, snižuje teploty.
Léčí infekce, všechny typy žloutenky, chřipku a křečové žíly.
Voda se používá k léčbě močových kamenů, žaludečních problémů a mírných otrav, pásových oparů i oparů rtů.

 

 Jantar

Popis:
Jedná se o zkamenělou organickou pryskyřici jehličnatých stromů, je žlutý až hnědý, průsvitný.
Význam:
Z latinského názvu iänus – bůh počátku.
Použití:
Obecně zbavuje tělo negativní energie a je tedy vhodný na všechna onemocnění.
Značně posiluje psychiku lidí se sebevražednými sklony a depresemi. Utišuje bolesti při prořezávání a růstu zubů, zastavuje krvácení z nosu.
Léčí dýchací cesty, astma, bronchitidy, poruchy žaludku a střev, kameny v močovém traktu, brání před nemocemi ledvin a jater, vyrovnává činnost hormonálních žláz, snižuje horečku, infekci, léčí žlučník, bolesti uší, oční problémy, revma, žaludek, odstraňuje závratě a slabosti pomáhá při léčbě ohluchnutí, zabraňuje padání vlasů.

 

  Jaspis

Popis:
Je tvořen ze směsi chalcedonu, křemene a opálu, je béžový až červený se skvrnami různých barev, neprůhledný.
Význam:
Z řeckého názvu jaspisínés – kropenatý kámen.
Použití:
Podporuje toleranci a trpělivost, zbavuje nerozhodnosti, podporuje nezištnost, skromnost, soucit a posiluje dobrou vůli, zjasňuje mysl, potlačuje deprese, chrání před zlobou a nenávistí.
Podporuje chuť k jídlu, je velkým pomocníkem při léčbě poruch příjmu potravy, jako jsou nechutenství, mentální anorexie či bulimie. Staví krvácení, pomáhá při léčbě ženských onemocnění, zejména vejcovodů a vaječníků, pomáhá při překonávání nevolností v těhotenství i při porodu. Léčí ledviny a močový měchýř, potíže aorty a celého krevního oběhu, srdeční choroby, mozek, onemocnění sluchového ústrojí, nepravidelnosti menstruačního cyklu i neplodnost. Je nápomocen i při léčbě leukémie a zhoubných nádorů a působí jako jejich prevence. Aktivuje funkci jater, žlučníku, sleziny i slinivky, je schopen odstraňovat radioaktivitu z těla.

 

  Kalcit

Popis:
Načervenalý, bílý, žlutý až oranžovohnědý vápenec, většinou neprůhledný, jeho čistá forma je bezbarvá a průhledná.
Použití:
Podporuje intelektové schopnosti nositele, činorodost, bystří smysly a posiluje paměť, pomáhá odstraňovat předsudky, podporuje intuici, rychlý úsudek, tiší neklid, zlost a vztek, posiluje sebevědomí, podporuje komunikativnost.
Posiluje kosti a léčí jejich onemocnění a onemocnění kloubů, urychluje hojení zlomenin, léčí problémy pleti a kůže všeobecně, reguluje činnost srdce, mírní žaludeční a střevní problémy, posiluje nehty a zubní sklovinu, mírní křeče, tlumí nevolnosti. Pomáhá srážet horečky, horkokrevnost, hojí popáleniny, reguluje krevní tlak, je využíván i při léčbě onemocnění štítné žlázy a souvisejících problémů.
Čištění a nabíjení:
Nabíjí se na denním světle, ale ne na přímém slunci.

 

 Karneol

Popis:
Jemně vláknitý, oranžový až červený agregát chalcedonu.
Význam:
Z latinského názvu carneus – masový.
Použití:
Podporuje vitalitu a tvůrčí schopnosti, pomáhá při nedostatku motivace, tlumí hněv, zlobu, vztek, dodává sebedůvěru, chrání myšlenky, tlumí lenost, nečinnost a nezájem, dodává chuť do života, používá se jako psychická podpora při léčbě těžkých nemocí.
Léčí žíly a jejich onemocnění, čistí krev a staví krvácení, ovlivňuje sexualitu, léčí potenci, napomáhá při pokusech o otěhotnění, léčí části pohlavního ústrojí, upravuje nepravidelnou a bolestivou menstruaci, používá se jako prevence proti předmenstruačnímu syndromu, odvodňuje, pomáhá při léčbě revma, problémech kyčlí a cukrovky.
Čištění a nabíjení:
Oplachuje se ve vlažné vodě, je třeba ho dlouze nabíjet na přímém slunci.

 

  Kazivec (Fluorit)

Popis:
Od bezbarvého a bílého až po fialový, zelený, vínově žlutý, modrý, hnědý až černý, skelně lesklý, průhledný až průsvitný.
Použití:
Napomáhá soustředění, zajišťuje volný tok energie v těle, podporuje intuici, schopnost rozpoznávání, koncentraci a paměť, dodává klid a harmonii, životní elán, potlačuje silné emoce, zoufalství vztek a deprese.
Podporuje regeneraci buněk, léčí plicní choroby alergie a revma, čistí organismus od zplodin a jedů.
Léčí bolesti hlavy, migrény, podporuje nervovou soustavu.
Absorbuje elektromagnetické záření z obrazovek televize či počítače.
Příznivě působí na zuby a kosti.
Zpomaluje růst rakovinných nádorů.

 

 Křišťál

Popis:
Průsvitný, bezbarvý krystal křemene.
Význam:
Z řeckého názvu kristalus - čirý.
Použití:
Podporuje trpělivost, moudrost a dokonalost. Je naprosto univerzální a působí na všechny neduhy, používá se jako doplňkový kámen ke všem ostatním.
Projasňuje mysl, nabíjí novou energií, zklidňuje, podporuje neutralitu, odstraňuje negativní emoce, chrání auru a odstraňuje bloky bránící volnému toku energie v těle.
Ovlivňuje funkci štítné žlázy, srdce, krevní oběh, plíce, zažívací ústrojí, pomáhá při nevolnostech, závratích, bolestech hlavy a migréně, tlumí horečku. Příznivý účinek má i na vlasy, pokožku, nehty, sliznice a snižuje otoky.
Čištění a nabíjení:
Čistí se pod proudem vody nebo v misce s vodou, nabíjí se na přímém slunci (s výjimkou Brazilského křišťálu, který je citlivý na slunce a nabíjí se pouze v noci).

 

  Kunzit

Popis:
Růžový až fialovorůžový, málokdy čirý, průhledný.
Význam:
Pojmenován podle dr. Kunze, švýcarského gemologa.
Použití:
Podporuje empatii. toleranci, intuici, inspiraci a projasnění a očištění smyslů, potlačuje sobeckost, učí přijímat kritiku, usnadňuje navazování kontaktů.
Používá se při léčbě migrény, uvolňuje svalové napětí a brání kornatění cév.
Léčí bolest a problémy se štítnou žlázou, reguluje její činnost a produkci hormonů.

 

 
Labradorit

Popis:
Bezbarvý, šedobílý, namodralý či černý s měňavými efekty, neprůhledný.
Použití:
Ochraňuje auru, pomáhá nám vracet se skrze vzpomínky do minulosti, odstraňuje blokády, zklidňuje mysl a vede nás k uskutečňování snů, podporuje rozvíjení slovní zásoby, odstraňuje stres a deprese.
Zmírňuje pocity chladu, chrání před nachlazením, léčí bolesti páteře, kostí, zubů, revma, vysoký krevní tlak a nemoci srdce.
Čištění a nabíjení:
Je individualista, nesnese ve své blízkosti jiné kameny, ruší jejich účinky, je tedy třeba ho užívat samostatně.
Je velmi citlivý na změny teplot.

 

 Lapis lazuli

Popis:
Je kámen tvořený směsí minerálů (lazurit,
kalcit a

pyrit), je modrý, neprůhledný, bývá součástí mramoru.
Význam:
Z arabského názvu Lapis lazuli – modrý kámen.
Použití:
Pomáhá při depresích, nespavosti a stresu, proti stesku, podporuje citlivost a vnímavost, pocit jistoty a bezpečí, harmonii v mezilidských vztazích.
Snižuje teploty, vysoký krevní tlak, tiší bolesti při menstruaci a léčí její poruchy a nepravidelnosti, bolesti hlavy.
Používá se k léčbě nespavosti, kožních nemocí, krevních výronů, alergií, zánětlivých onemocnění, žlučníku, očních chorob.
Neutralizuje jedy v těle, posiluje tkáně a výrazně napomáhá při léčbě tkáňových rakovinných nádorů. Pomáhá při poruchách žláz s vnitřním vyměšováním, posiluje lymfatický systém.

 

 Magnezit

Popis:
Nažloutle bílý uhličitan magnezia.
Použití:
Posiluje vůli, pomáhá při odstraňování zlozvyků jako jsou kouření, nadměrné pití, přejídání, ale i okusování nehtů apod. , celkově duševně očišťuje.
Odstraňuje veškeré zplodiny i radioaktivitu z těla, ovlivňuje funkci štítné žlázy a krevní oběh.
Léčí dýchací orgány, tlusté střevo, bolesti zubů, hlavy a zad, revma, svalové a žaludeční křeče, střeva a žlučník, čistí krev, potlačuje tvorbu cyst a pomáhá při problémech s prostatou.

 

  Malachit

Popis:
Neprůhledný, ve všech odstínech zelené, skelně až matně lesklý uhličitan mědi.
Význam:
Z řeckého názvu malakos - měkký.
Použití:
Pomáhá při partnerských neshodách a problémech, podporuje klid, emocionální vyrovnanost, dodává energii, trpělivost, podporuje kreativitu a přizpůsobivost, harmonizuje rozumovou a citovou stránku, odbourává ostych.
Mírní bolesti při zánětech, napomáhá při dlouhodobé rekonvalescenci po těžkých nemocech, posiluje imunitu, podporuje funkci žaludku a sleziny, příznivě působí na srdce.
Léčí oslabený zrak, astma, pomáhá při menstruačních a porodních bolestech, omezuje ukládání tuku v těle a odstraňuje z něj škodliviny.

 

 Morganit

Popis:
Růžová odrůda
Berylu.
Použití:
Zklidňuje a příznivě působí na nervový systém.

 

Nefrit

Popis:
Zelená odrůda aktinolitu.
Použití:
Tlumí přepětí, zabraňuje agresivitě, tiší žal a smutek, pomáhá nositeli nevzdávat se a nepropadat beznaději, podporuje umění rychlého rozhodování a bystrého úsudku, toleranci.
Léčí záněty a nedostatečnou funkci ledvin, pomáhá vyplavování písku z močového ústrojí. stimuluje funkci srdce, čistí organismus od zplodin a jedů, podporuje funkci střev.
Voda z něj pomáhá proti zácpě a nadýmání, odvodňování organismu.

 

 Obsidián

Popis:
Tzv, sopečné sklo vzniklé tepelným šokem z vulkanické lávy bohaté na oxid křemičitý. Černý, šedý, červený, stříbřitě lesklý díky velkému množství vzduchových bublinek.
Použití:
Je kamenem dvojího charakteru, doporučuje se vždy použití s
křišťálem, který jeho dvojstrannost reguluje.
Působí hlavně na psychiku, dopomáhá rozvíjet fantazii, dodává sebedůvěru, ale může rozvíjet deprese, vyvolat strach a úzkosti. Ochraňuje před špatnými vlivy, ale zároveň umocňuje špatné vlastnosti. Aktivuje logické myšlení.
Pomáhá při bakteriálních zánětech, posiluje zažívací trakt, odstraňuje následky tělesných i duševních traumat.

 

  Olivín

Popis:
Průhledná zelená směs minerálů fosforitu a fayalitu.
Použití:
Pomáhá překonávat pocity odcizení, zklidňuje mysl, rozvíjí mentální schopnosti, tiší smutek, přecitlivělost a sebelítost, zlepšuje náladu, zvyšuje schopnost snášenlivosti, pocity lásky, zlepšuje mezilidské a manželské vztahy.
Celkově očišťuje a vyvažuje organismus, podporuje látkovou výměnu, zažívání, správnou funkci jater a ledvin, zvyšuje sexuální potenci a touhu, pomáhá při škytavce, ženských potížích, odstraňuje z těla jedy a je účinný při léčbě a odstraňování následků po kousnutí hmyzem.
Léčí zácpu a nemoci střev, infekce, kožní onemocnění a plísně, dnu, revma a účinný je i u některých psychických poruch, zejména schizofrenie, úzkostných stavů a fóbií.
Malá zajímavost zejména pro ženy. Má schopnost udržet pevné a pěkně tvarované poprsí a pomáhá při frigiditě.
Čištění a nabíjení:
Vyžaduje velmi časté čištění a dlouhé nabíjení na přímém slunci.

 

 Onyx

Popis:
Černý
achát s bílými nebo hnědými proužky.
Použití:
Působí proti smutku, podporuje sebevědomí, mírní deprese, dodává odvahu, odstraňuje strach z temna a neznáma, podporuje soustředění a pokoru, sebekontrolu.
Odvádí z těla negativní energii, ale neabsorbuje ji do sebe.
Léčí potíže s koleny, anginu pectoris, žaludeční vředy, slezinu, poruchy rovnováhy, posiluje imunitu, zlepšuje zrak a sluch.
Kvůli neschopnosti absorbovat energii se nedoporučuje ho užívat dlouhodobě.
Čištění a nabíjení:
Čistí se pod tekoucí vodou, co nejčastěji. Stejně tak i nabíjení se provádí co nejčastěji a co nejdéle (i několik dní) na přímém slunci.

 

 Opál

Popis:
Díky příměsím má různé zabarvení - šedobílý, šedý, zelený, šedomodrý, žlutý, okrový, hnědý a černý, voskově lesklý, průsvitný až neprůhledný.
Význam:
Ze staroindického názvu upala – drahocenný kámen.
Použití:
Zesiluje všechny vlastnosti, podporuje intuici, harmonizuje, používá se k léčbě depresí.
Pomáhá při nemocech očí, epilepsii a leukémii, podporuje látkovou výměnu, uvolňuje podbřišek, zažívací ústrojí, podporuje funkci ledvin, posiluje pohlavní orgány, vyvažuje imunitu. Podporuje tvorbu mléka při kojení, ulevuje od překyseleného žaludku, podporuje produkci trávicích enzymů, podporuje vznik bílých krvinek.
Čištění a nabíjení:
Svému nositeli může vracet zpět načerpanou negativní energii, proto je nutné ho často čistit v misce s vodou. Nabíjí se v noci za svitu měsíce.

 

 Pyrit

Popis:
Světle mosazně žlutý s kovovým leskem.
Použití:
Harmonizuje, podporuje pozornost, uvědomění si sebe sama, umění povznést se nad pomluvy a nepřejícnost, podporuje intelekt a moudrost, odstraňuje roztěkanost, nervozitu a poruchy řeči.
Čistí dýchací cesty a krev, posiluje obranyschopnost a imunitu, podporuje funkci jater a střev.
Léčí chronické bolesti, ochablé svalstvo, křeče a bolestivou menstruaci.
Čištění a nabíjení:
Tomuhle kamínku nesvědčí voda a lidský pot, proto ho nejde nosit na holé kůži. Čistí se pouze čistými myšlenkami, nabíjí se na nepřímém slunci.

 

 Rodochrosit

Popis:
Nejčastěji se vyskytuje růžový až červenohnědý, méně často bílý nebo nazelenalý.
Význam:
Z řeckého rhodos – růžová barva.
Použití:
Podporuje tvořivé myšlení a intuici, harmonizuje citovou, tělesnou a duševní stránku.
Podporuje krevní oběh a správnou funkci srdce, močových cesta pohlavních orgánů, čistí krev a posiluje zrak.
Léčí migrény.
Voda z něj působí preventivně proti rakovině žaludku a trávicího traktu, pomáhá při léčbě již propuknuté nemoci.
Čištění a nabíjení:
Na slunci bledne, proto se nabíjí v noci.

 

  Rodonit

Popis:
Růžový, hnědočervený až malinově červený s černými skvrnkami. Průhledný, průsvitný až neprůhledný.
Použití:
Harmonizuje protiklady, pomáhá při řešení konfliktů, při pochopení a přiznání si vlastních chyb, podporuje toleranci, sebedůvěru a působí proti strachu, stresu a neklidu.
Podporuje činnost srdce, krevní oběh a činnost plic, štítné žlázy, metabolismus v tkáních, látkovou výměnu, centrální nervovou soustavu a plodnost.
Léčí průdušky, plíce, bolesti hlavy, posiluje vitalitu organizmu, podněcuje aktivitu.

 

  Rubelit

Popis:
Růžová až červená odrůda
Turmalínu.
Použití:
Posiluje vitalitu a vyrovnává energii, podporuje vnímavost, neutralizuje konflikty, odstraňuje smutek a pocity beznaděje.
Čištění a nabíjení:
Čistí se pod tekoucí vodou či v misce s vodou. Nabíjí se ve dne, ne na přímém slunci.

 

 Rubín

Popis:
Červený, průhledný.
Význam:

Z latinského názvu ruber – červený.
Použití:
Působí proti náladovosti, podporuje intuici a sebevyjádření, posiluje některé negativní vlastnosti jako je egoismus, přirozená divokost, nemilosrdnost. Dodává dobrou náladu.
Léčí virózy, střevní chřipky, bolesti hlavy, používá se při léčbě chudokrevnosti, menstruačních potíží, při horečkách, dně. Reguluje lymfatický systém, podporuje imunitu, posiluje zrak.
Používá se také při leukémii a onemocněních kostní dřeně, při nervových potížích.

 

 Rutil

Popis:
Žlutý, červený až černý s polokovovým, diamantovým leskem.
Použití:
Posiluje přenos energie, zahání trudomyslnost, beznaděj, strach, mírní deprese a zklidňuje spánek. U svého nositele podporuje pravdomluvnost, vytrvalost a nezávislost.
Podporuje růst buněk, posiluje svaly a kosti, podporuje vitalitu organismu, imunitu, srdeční činnost.
Používá se při rekonvalescenci po nemocech a zraněních.
Léčí plicní choroby a onemocnění ledvin.

 

 Růženín

Popis:
Růžová odrůda křemene.
Použití:

Pomáhá projevovat city, dodává lásku a krásu, podporuje něžnost, mírnost, přátelskost, nesobeckost, podněcuje citlivost a vnímavost vůči ostatním i sobě samému, podporuje fantazii, inspiraci a tvořivost, trpělivost, dává sílu k odpuštění, učí sebeúctě a sebelásce. Příznivě působí při úzkostech a neurotických potížích, odstraňuje apatii, strach, zlost, nelibost a pocity viny.
Je univerzální, použitelný na vše.
Dodává energii, používá se k léčbě ledvin, srdce, jater, plic, mužských pohlavních orgánů a má vliv na mužskou plodnost.
Výrazně ovlivňuje důležitá centra vegetativního nervového systému, odvodňuje a odvádí z těla škodliviny, doporučuje se při rekonvalescenci.
Uklidňuje a posiluje srdeční činnost, pomáhá při psychosomatických potížích, střevních problémech, léčí infekty močových cest, čelní dutiny a nos.

 

 Sardonix

Popis:
Červenohnědě a bíle pruhovaný
achát.
Použití:
Vzbuzuje radost ze života, navozuje bezstarostnost, dodává vitalitu a elán, tlumí nesváry a podporuje klidné mezigenerační soužití, posiluje životní harmonii, koncentraci a logické myšlení, činorodost a vytrvalost.
Voda z něj vyrobená pomáhá při ekzémech a jiných kožních onemocněních.
Ovlivňuje hormonální produkci žláz, mízní soustavu, reguluje srdeční rytmus, posiluje krevní oběh, látkovou výměnu a trávicí trakt.

 

 Selenit - Měsíční kámen

Popis:
Mléčně modrý nebo čirý
kalcit, jeho lesk se mění v závislosti na fázích měsíce.
Význam:
Název podle mléčného měsíčního svitu
Použití:
Podporuje životní změny, čistí rozum, tiší nejistotu a starosti, dodává klid, posiluje schopnosti svého nositele, reguluje přetížení a nadměrné sebevědomí, podporuje vnitřní vývoj, laskavost a intuici.
Používá se při epilepsii, kolikách ledvin a žlučníku, podporuje plodnost, průtok lymfy a celý lymfatický systém, léčí otoky, čistí mízní systém, vyvažuje hormonální procesy u žen.

 

 Skoryl

Popis:
Černá odrůda
Turmalínu, vyskytuje se nejvíc.
Použití:
Chrání před špatnými vlivy, neutralizuje patogenní zóny i záření obrazovek elektrospotřebičů .
Chrání před zlobou, závistí a nedůvěrou okolí i nositele samotného.
Podporuje a chrání svaly, příznivě ovlivňuje vegetativní nervový systém, léčí virózy a záněty, pásový opar a artritidu.
Čištění a nabíjení:
Čistí se pod tekoucí vodou či v misce s vodou. Nabíjí se ve dne, ne na přímém slunci.

 

 Sluneční kámen

Popis:
Lehce načervenalý se zlatými tečkami.
Použití:
Zvyšuje intuici, pomáhá k osamostatnění, podporuje aktivitu, potlačuje deprese a chmury, strach, pesimismus, mírní nervozitu a pomáhá při nespavosti .
Stimuluje nervový systém, působí jako prevence proti mozkovým příhodám, mírní astma, zvyšuje tlak.
Léčí onemocnění cév a krevního oběhu, revma, dnu.

 

 Smaragd

Popis:
Tmavě zelená odrůda
Berylu.
Význam:
Z řeckého smaragdos – zelený kámen.
Použití:
Posiluje paměť, intelekt, podporuje soustředění, tiší deprese, stres a splín, podporuje umění naslouchat, pochopení, soucit.
Léčí nespavost, epilepsii, akné, virové chřipky, dna, revma, bolesti hlavy, odstraňuje negativní energii a blokády organismu, upravuje krevní tlak, ničí bakterie, pomáhá při plynatosti a pálení žáhy, přínivě působí na žlučník a játra.

 

  Sodalit

Popis:
Světle až tmavě modrý, modrošedý, šedý, fialový, růžový, bílý nebo nažloutlý.
Význam:
Název se vztahuje k obsahu sody v kameni.
Použití:
Prohlubuje logické myšlení, důslednost, dodává odvahu a sebedůvěru, prohlubuje intuici, pomáhá uskutečňovat sny a touhy, vede k lepší koncentraci, harmonizuje fantazii s realitou, uklidňuje a chrání před konflikty.
Tlumí horečnatá onemocnění, posiluje imunitu, reguluje látkovou výměnu, podporuje správnou funkci žláz, snižuje tlak a zklidňuje žaludek.

 

  Sokolí oko

Popis:
Jedná se o křemen prorostlý vlákny azbestu, má sametové, tmavomodré až nazelenalé žilky.
Použití:
Podporuje objektivitu, flexibilitu a toleranci, pomáhá nositeli vidět se takového, jaký je, tedy i se zápory, které podvědomě odmítá přijmout, stabilizuje pocit sebedůvěry a vlastní identitu.
Posiluje zrak a léčí oční problémy a choroby, mírní bolesti hlavy a migrény, tiší astma a napomáhá při léčbě plic.
Čištění a nabíjení:
Čistí se pod proudem vody nebo v misce s vodou. nnabíjí se na denním světle, ne na přímém slunci.

 

 Topaz

Popis:
Žlutý, růžový, modrý až bezbarvý.
Význam:
Ze staroindického tapas – žár, oheň.
Použití:
Zklidňuje psychiku, pomáhá při depresích a neodůvodněném strachu, podporuje kreativitu a koncentraci, chrání před nervovým přepětím a chronickým vyčerpáním, je dobrou prevencí proti tzv. syndromu vyhoření, zklidňuje a zkvalitňuje spánek a léčí nespavost.
Celkově posiluje organismus, velmi dobře působí na srdce a oběhový systém, snižuje krevní tlak, aktivuje žlázy s vnitřním vyměšováním, pomáhá při onemocněních jater a sleziny.
Léčí hemeroidy, epilepsii, nechutenství, záněty spojivek a v krku, bolesti hlavy a tachykardii, spalničky a příušnice.
Podporuje centrální nervový systém.

 

  Turmalín

Popis:
Nejčastěji, hnědý, tmavozelený nebo tmavomodrý v těchro variantách:
Indigolit, Rubelit, Verdelit, Skoryl, Dravit
Použití:
Může být používán univerzálně, nemá negativní účinky, vždy působí ve prospěch toho, kdo jej nosí.
Odstraňuje stres, zlost, pohlcuje negativní vibrace, podporuje koncentraci, inteligenci, bystrost a schopnost učení.
Působí jako antiseptikum, čistí organismus od splodin a jedů, reguluje látkovou výměnu, příznivě ovlivňuje lymfatický systém, vylučování žluči a ledviny.
Používá se při dlouhodobé rekonvalescenci po operacích.
Léčí nevolnosti, závratě, chřipku, neplodnost a sexuální potíže, cukrovku, kapavku, chudokrevnost, záněty spojivek, upravuje srdeční činnost.
Je používán jako doplněk léčby rakoviny.

 Čištění a nabíjení:
Čistí se pod tekoucí vodou či v misce s vodou. Nabíjí se ve dne, ne na přímém slunci.

 

 Tygří oko

Popis:
Žlutá varianta křemene s prorostlými vlákny azbestu se zlatohnědými žilkami.
Význam:
Název díky vzhledu kamene.
Použití:
Posiluje odvahu, podporuje psychickou harmonii, rozhodnost a koncentraci. Léčí deprese, chrání před duševními chorobami, záchvaty a schizofrenií.
Voda z něj působí na problémy kostí a kloubů a celkově na pohybový aparát.
Podporuje činnost jater, ničí viry a bakterie, léčí a posiluje oči, mírní astma.
Čištění a nabíjení:
Čistí se pod proudem vody, nabíjí se na přímém slunci.

 

 Tyrkys

Popis:
Modrý, zelenomodrý až šedý.
Význam:
Překlad turecký kámen, neboť v minulosti byl převážen přes Turecko.

Použití:
Pomáhá k vyjadřování vlastních myšlenek, chrání auru a pohlcuje škodlivé vlivy, zesiluje intuici, vyrovnanost, podporuje úspěch, štěstí a klid v rodině, zahání zlé sny.
Léčí bolesti dýchacích cest a jejich záněty, nemoci očí, nespavost a koktavost.
Podporuje funkci jater a žláz, upravuje veškeré tělesné funkce.
Je ochranným kamenem. Před nebezpečím, nemocí či osudovou ranou vybledne a zmatní, čímž nositele varuje, což mohu potvrdit ze své nedávné vlastní zkušenosti.

 

 Verdelit

Popis:
Zelená odrůda
Turmalínu.
Použití:
Povzbuzuje a omlazuje organismus, zklidňuje, harmonizuje mentální oblast, zbavuje strachu z nového a neznámého. Tiší bolesti.
Čištění a nabíjení:
Čistí se pod tekoucí vodou či v misce s vodou. Nabíjí se ve dne, ne na přímém slunci.

 

 Vltavín (Moldavit)

Popis:
Pistáciově až olivově zelený, průhledný až průsvitný. Nejedná se o minerál, ale o přírodní sklo.
Použití:
Pomáhá k relaxaci, navozuje věštecké sny.
Použitelný je univerzálně.
Zmírňuje bolesti hlavy, odstraňuje únavu, malátnost, zvyšuje imunitu, používá se při chřipce a chudokrevnosti.

 

 Záhněda

Popis:
Kouřově hnědá odrůda
křišťálu.
Použití:
Pomáhá při skleslosti a depresích.
Příznivě působí při infekcích a léčbě jejich následků, pomáhá proti následkům ozáření, celkově stimuluje organismus, zejména pak břicho a pohlavní ústrojí.
Čištění a nabíjení:
Čistí se pod proudem vody nebo v misce s vodou, nabíjí se na přímém slunci.

 

 Zoisit

Popis:
Šedobílý, zelenavý až hnědý.
Použití:
Tiší rozbouřené emoce, zklidňuje, čistí a harmonizuje mysl, omlazuje, bystří smysly, podporuje vyrovnanost, vytrvalost.
Napomáhá zotavení a regeneraci organismu po těžkých nemocech.
Léčí záněty průdušek, mírní chronické bolesti a migrény, podporuje funkci smyslových orgánů, nervového systému a paměť.
Čištění a nabíjení:
Je citlivý na změny teplot, nabíjí se velmi krátce na přímém slunci.

 

Systém energií a vibračních polí člověka

Systém energií a vibračních polí člověka obsahuje tyto základní složky:

 vibrační pole energií, tzv. energetická těla

  • 1. éterické je protějškem fyzického těla a nositelem jeho vitální životní energie, fyzických pocitů a vjemů
  • 2. emoční které je nositelem našich emocionálních pocitů a charakterových vlastností
  • 3. mentální je příbytkem našich myšlenek, idejí a také našich racionálních a intuitivních poznatků
  • 4. duchovní nazývané též spirituální nás spojuje s vyšším Já a zobrazuje podstatu našeho bytí

nádí (ze sanskrtu = roura, žíla) rozvodné kanálky, které mají za úkol rozvádět pránu (ze sanskrtu = absolutní energie) v celém systému fyzického těla.
Ve starých Tibetských textech je zmiňován počet nádí 72 000. Nejdůležitější z nich se nazývají Sušumna, Ida a Pingala.

čakry
(ze sanskrtu = kolo) Jsou to tzv. centra energie.
Dle starých textů máme po celém těle 88 000 čáker. Z toho je 7 hlavních, 40 vedlejších a ostatní hrají pouze dílčí roli.

  Vznik a uvolňování blokád v čakrách

Vznik blokád v čakrách:
Základních příčin může být nespočetně mnoho, ale za hlavní jsou považovány stres a strach.
Uvolňování blokád:
Uvolnění je možné vibrační energií takové frekvence, která odpovídá vibraci čaker.

 Takové vibrace vydávají:
zářivé barvy
aplikované např. formou přímého ozařování jednotlivých čaker:
1. Múládhára čakra kořenová - ohnivě červená
2. Svátdhišthána čakra sakrální - oranžová
3. Manipúra čakra solar plexus - žlutá až zlatožlutá
4. Anáháta čakra srdce - zelená i růžová a zlatá
5. Višuddhi čakra hrdla - světle modrá
6. Ádžňa čakra čela - indigově modrá i žlutá a fialová
7. Sahasrára čakra koruny, temene - fialová, bílá a zlatá.

harmonické tóny
a vůně působící na čakry:
1. Múládhára čakra kořenová - C dur - Cedr a Hřebíček
2. Svátdhišthána čakra sakrální - D dur - Ylang Ylang a Santal
3. Manipúra čakra solar plexus - E dur - Levandule, Rozmarýn a Bergamot
4. Anáháta čakra srdce - F dur - Růže a Růžový olej
5. Višuddhi čakra hrdla - G dur - Šalvěj a Eukalyptus
6. Ádžňa čakra čela - A dur - Máta peprná a Jasmín
7. Sahasrára čakra koruny, temene - H dur - Jasmín a kadidlo (Olibanum)

mantry
, jejich prozpěvováním zdůrazňující A = ááááá, a s takzvaným hrudním dozvukem písmene M = mmmmm, až do přirozeného vyčerpání dechu:
1. Múládhára čakra kořenová - LAM (lááááámmmmm)
2. Svátdhišthána čakra sakrální - VAM (vááááámmmmm)
3. Manipúra čakra solar plexus - RAM (rááááámmmmm)
4. Anáháta čakra srdce - JAM (jááááámmmmm)
5. Višuddhi čakra hrdla - HAM (hááááámmmmm)
6. Ádžňa čakra čela - KŠAM (kšááááámmmmm)
7. Sahasrára čakra koruny, temene - ÓM (óóóóómmmmm)

drahokamy
po náležité očistě (voda, mořská sůl) a sice přikládáním na čakry. Této oblasti se budeme věnovat podrobně v následujících kapitolách.

Existuje několik dalších způsobů pro harmonizaci
čaker, např:
- prodýchání pomocí Jógy - dechové kontrakce do 1. 3. a 5.čakry
- aromaterapie - vůně a aplikace éterických olejů
- harmonizace čaker pomocí REIKI metody
- čakrové meditace dostupné na CD

  Souvztažnost čaker, astrologických znamení, planet

Živel:
země
Znamení:
Skopec, Býk, Štír a Kozoroh
Planety:
Mars, Pluto a Saturn
Kameny:
Achát, Granát, Jaspis a Rubín
Živel:
voda
Znamení:
Rak, Váhy a Štír
Planety:
Luna, Pluto a Venuše
Kameny:
Hyacint, Karneol, Selenit - Měsíční kámen a Ohnivý opál
Živel:
oheň
Znamení:
Lev, Panna a Střelec
Planety:
Jupiter, Mars, Merkur a Slunce
Kameny:
Citrín, Jantar, Tygří oko a Žlutý topas
Živel:
vzduch
Znamení:
Lev a Váhy
Planety:
Saturn, Slunce a Venuše
Kameny:
Malachit, Nefrit, Smaragd, Kunzit, Rodonit a Růženín
Živel:
éter
Znamení:
Býk, Blíženec a Vodnář
Planety:
Mars, Merkur, Uran a Venuše
Kameny:
Akvamarín, Chalcedon a Tyrkys
Živel:
nefiguruje
Znamení:
Střelec, Vodnář a Ryby
Planety:
Jupiter, Neptun a Uran
Kameny:
Indigový safír, Lapis lazuli a Sodalit
Živel:
nefiguruje
Znamení:
Skopec a Ryby
Planety:
Neptun a Saturn
Kameny:
Ametyst, Diamant a Křišťál

  Vliv čaker na části těla, žlázy a hormony

části těla:
páteř, kosti, zuby, nehty, obě nohy, tlusté střevo, řiť, konečník, prostata, krev a stavba buněk
žlázy:
nadledvinky
hormony:
adrenalin, noradrenalin
části těla:
oblast pánve, rozmnožovací orgány, ledviny, močový měchýř, krev, míza, trávicí šťávy a sperma
žlázy:
varlata, vaječníky a prostata
hormony:
estrogen, testosteron
části těla:
spodní část zad, břišní dutina, trávicí systém, žaludek, játra, slezina, žlučník a vegetativní nervový systém
žlázy:
slinivka břišní
hormony:
insulin
části těla:
horní část zad, srdce, hrudník, hrudní dutina, dolní část plic, krev, krevní oběh, kůže a obě ruce
žlázy:
brzlík
hormony:
thymohormon (vědecky dosud nevyjasněno)
části těla: horní část plic, průdušky, hltan, hlasivky, hrdlo, šíje a čelist
žlázy:
štítná a vedlejší štítná žláza
hormony:
thyroxin
části těla:
malý mozek, uši, nos, dutiny, oči, čelo, obličej a část nervového systému
žlázy:
podvěsek mozkový (hypofýza)
hormony:
vasopresin, pituitrin
části těla:
velký mozek a lebka
žlázy:
šišinka mozková (epifýza)
hormony: serotonin

 Barevný vliv kamenů

Jak již bylo psáno, kameny jsou ovlivněny barvami a i jimi působí na člověka.

   Červené kameny

stupňují vitalitu, temperament, sexuální odvahu, jejich červená barva podněcuje pohyb, životní sílu a radost.
 Oranžové kameny
podporují veselost, uvolněnost, klid, vyrovnanost, osvobozují od přehnané odpovědnosti.
 Žluté kameny
ovlivňují mentální vědomí a nervy, dodávají radost do života a vyrovnanost, odstraňují strach a obavy ze seznamování.
 Zelené kameny
podporují zdraví, nadbytek a vyváženost, zprostředkovávají klid a pomáhají překonávat změny.
 Růžové kameny
probouzí lásku, něhu a sebeúctu.
 Svěle modré kameny
podporují spirituální bdělost.
 Tmavě modré kameny
vyzařují ochranu a sílu.
 Fialové kameny
oživují duši a duchovní prožitek.
 Bílé kameny
očišťují tělo, symbolizují spokojenost, upřímnost, čistotu a neměnnost.
 Černé kameny
ochraňují auru, napomáhají koncentraci, podporují ctižádost a přesnost.
 
 
Zdroje:
 

  

 Jakmile kamínky popraskají či zmléční, je to signál, že ze sebe vydaly co mohly. Nevyhazujte je do koše, ale za jejich práci se jim odměňte. Můžete je dát ke kytkám do květináče, či vrátit do země.

 

PŘÍPRAVA ELIXÍRU Z KAMENŮ 

img002--2-.jpg

  img002.jpg

 

 Zdroj: Kameny od A do Z - Hallová Judy

 

  

Kameny potřebují pravidelnou péči

Když si domů donesete nový kamínek nechejte je přes noc očistit ve skleněné misce studené vody. Misku používejte jen pro čištění kamenů, nepřipravujte v ní jídlo. Jedenkrát týdně kamínek propláchněte 5 minut pod studenou tekoucí vodou, či  opět nechejte v misce přes noc. Kamínky dobíjíme energeticky na dopoledním sluníčku - max. 10 minut na přímém sluníčku. . Některé druhy se ovšem na přímém slunci nenabíjejí, spíše v polostínu. Pokud máte kamínků více nenechávejte je uskladněny v krabici všechny dohromady. Rozestavte je tak, aby mohly "dýchat" a měli přístup k dennímu světlu. Obecně platí, že není dobré kameny míchat v jedné nádobě. Obzvláště modré a fialové kamínky to nemají rádi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář