Jdi na obsah Jdi na menu
 


2. 4. 2010

 

 

Fytoterapie - léčivé bylinky

 Fytoterapie (z řeckých slov fyton, "rostlina", a therapeuein, "pečovat, léčit") dříve označována jako bylinářství, je využití léčivé síly rostlin. V západním světě dnes termín fytoterapeut většinou označuje lékaře, který je přesvědčen o účinnosti a bezpečnosti bylin. Studium léčivých účinků rostlin a užívání léků na nich založených podporují různé organizace, např. Evropská vědecká kooperativa pro fytoterapii (The European Scientific Cooperative for Phytotherapy- ESCOP), která vznikla v Nizozemsku. U nás se běžně užívají termíny bylinkář (ev. bylinář) nebo fytoterapeut.

 

Využívání rostlin v lékařství je patrně stejně staré jako lidstvo samo, léčivé rostliny provázejí člověka v průběhu celé etapy jeho historického vývoje a byliny byly vlastně prvními léky, se kterými se člověk setkal. Již od starověku patřily mezi nejdostupnější a mnohdy jediné léčebné prostředky. Až do konce středověku byla léčba bylinami plně využívána jak “oficiální” medicínou, tak lidovým léčitelství. Jejich výběr a způsob použití vycházel zpočátku především z náhodných nebo intuitivních poznatků. Do 18. století bylo bylinářství obvyklou formou léčby. Následný rozmach chemie a výroba syntetických léčiv vytlačily bylinky a jejich používání do ústraní. Postupně se však lidé začínají vracet k léčivým bylinám a během posledních dvaceti let zájem o bylinářství opět vzrůstá. Stále více lidí má totiž pochyby o rozsahu užívání syntetických léků a také o jejich vedlejších účincích, někdy alarmujících. Zjevně bezpečnější přístup léčby pomocí bylinek také odpovídá zájmu o ekologii a přirozené léčebné prostředky, který roste po celém světě.

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že je bylinářství na celém světě praktikováno třikrát až čtyřikrát častěji než klasická medicína. Bezpočet lidí začíná používat na drobné obtíže a méně závažná onemocnění, jako je např. rýma či chřipka, bylinné léky, a dokonce už i někteří klasičtí lékaři se ve velké míře spoléhají na léky z bylin. Navíc stále narůstá počet odborných fytoteapeutů, kteří léčí většinu nemocí svých pacientů pomocí rostlinných produktů. U nás jsou to např. Ing. Jiří Janča, Josef A. Zentrich či Pavel Váňa, jejichž knihy můžeme považovat za základ moderní české fytoterapie. Mezinárodní vědecký výzkum nejen potvrzuje údaje o léčivé síle rostlin, ale také rozšiřuje vědomosti o nových bylinkách a tak i fytoterapie musí využívat nové lékové formy a rozšiřovat své možnosti zaváděním dosud nepoužívaných bylin a hledat další indikační okruhy pro byliny již známé.


Někteří fytoterapeuti používají pouze přírodní zdroje, a proto považují snahu farmaceutického průmyslu najít "aktivní složky" v rostlinách (jež se poté extrahují či vyrábějí synteticky a užívají v lécích) za nedostatečné. Důvodem je skutečnost, že působení léčivých rostlin jako komplexu celé řady účinných látek v jedné rostlině se mnohdy v příznivém smyslu liší od účinků jednotlivých izolovaných přírodních látek nebo chemických léků.

V mnoha případech umožňují rostliny bezpečnější a účinnější léčbu než izolované složky. Každá bylina je malou chemickou laboratoří. Proto vedle hlavního specifického účinku, tedy proti něčemu, byliny vždycky vykazují ještě nespecifické, všeobecně posilující účinky, které jednotlivé chemické látky, byť přírodního původu, vykazovat přirozeně nemohou. V důsledku bohaté obsahové skladby svých látek mají byliny mimořádně široké spektrum účinku, což je velmi výhodné, protože takový lék zasahuje na více místech najednou. To je důležité, zejména i v těch případech, kdy není zcela přesně zjištěná diagnóza.

Fytoterapeuti vidí v pacientovi jednotlivce, který má své individuální slabosti a potřeby, a proto i léčba odpovídá specifickým požadavkům, které se navzájem odlišují. Z těchto důvodů je každé předepisování individuální a nelze automaticky doporučovat všem stejné byliny či léky. Zatímco dříve měli bylináři k dispozici pouze nejjednodušší lékové formy – obvykle vodné výluhy neboli čaje, dnešní lékař – fytoterapeut má k disposici prostředků mnohem více.

 

Fytoterapie může pomoci mnoha pacientům při většině onemocnění včetně dlouhodobých. V některých případech může být použita jako doplňková nebo souběžná léčba nemocí. Tím dochází ke snížení dávkování účinných farmak a je sníženo riziko výskytu nežádoucích účinků chemických léků. Obecně platí, že byliny pracují pomaleji než konvenční léky, účinné látky v nich totiž nejsou tak koncentrované.

Zvláště to platí u dlouhodobých onemocnění. Byliny ovšem posilují i přirozené ozdravné schopnosti těla, pacient proto často pociťuje zlepšení relativně brzy. Kromě léčení specifických chorob je cílem fytoterapeutů také obnovit celkové zdraví pacienta a povzbudit jeho vitalitu. Fytoterapie není zdaleka metodou všemocnou, ale není ani zastaralou, překonanou a bezcennou formou léčení, jak se domnívají někteří lékaři. Při správném využití jde o velmi cennou a účinnou metodu na cestě za znovunabytím ztraceného zdraví; její hodnotu dále zvyšuje možnost jejího rozsáhlého využití v prevenci proti nemocem.

Navíc perspektivy fytoterapie jsou nevyčerpatelné, protože dosud byla prozkoumána jenom malá část světového rostlinstva. Fytoterapie nové doby je nedílně spjata i s duchovní stránkou člověka a snaží se o pochopení smyslu nemoci. Tyto duchovní prvky jsou v současné medicíně novinkou, ke kterým se obrací stále více lékařů a většina léčitelů. “Nemoc je (zdravá) reakce našeho těla na nezdravé myšlenky a z nich plynoucí životní styl," tvrdí MUDr. Vogeltanz.


Také u fytoterapie však platí, že člověk se musí chtít uzdravit a být ochoten pro své zdraví udělat něco víc, než si pouze pasivně nechat napsat recept a bezmyšlenkově konzumovat stále více a více chemických léků.

 
Zdroje:
 
 
   
Lecive bylinky- uvod
 
Léčivé bylinky

Uvedený seznam rostlin je obecným průvodcem. Léčivou částí bylin může být květ, kůra i celá rostlina. K dostání je asi pět set léčivých bylin, obvykle se prodávají na váhu. Tento seznam je návodem, kterou bylinu zvolit při potížích, kupujte nejlépe hotové čaje, které jsou přesně odměřeny a je u nich uvedeno v jakém množství a jakým způsobem připravené je můžete konzumovat.

K léčení neduhů se od pradávna používaly byliny. Kdysi to byla doména šamanů, kteří znali jejich vlastnosti, podobně jako vesnické vědmy. Původně se z bylin připravovali všechny léky. Slovo "droga" je odvozeno od naglosaského "dregen" tj. sušit, což se přeneslo na sušené bylinky.

Nálevy - bylinné čaje

Bylinné nálevy je možné připravovat z listů, květů a zelených stonků. Do čajů můžeme rozdrtit i některá semena a kůru. Používá se 1 čajová lžička sušených bylinek na šálek, nebo 30 g na 0,5 l vařící vody. Bylinky se přelívají vařící vodou a nechají se 5 - 15 minut vylouhovat.

Studený nálev

Některé bylinky mají účinné látky, které se horkem znehodnotí, a proto se z nich připravují studené nálevy. Sypají se do nekovové nádoby 30 g bylinek se přelívá 0,5 l studen vody. Zakrývá se těsně přiléhajícím víčkem a nechává se 5 - 6 hodin vylouhovat.

Odvar

Některá semena, pupeny, kořeny, kůra apod. je nutno na krátkou dobu ve vodě povařit. Takový postup se nazývá dekokce. Jde-li o sušené části rostlin, měly by se najemno rozdrtit na prášek. Používá se 30 g sušených bylinek nebo 60 g čerstvých na 0,5 l vody. Směs se uvede do varu, na mírném ohni se povaří 10 - 15 minut a scedí se.

Sirupy

Některé bylinky bývají hořké, a proto jsou daleko chutnější, užívají-li se v podobě sirupu, zvlášŕ pokud jsou určeny dětem. K přípravě situpu se přidává na každých 0,5 l nálevu nebo odvaru 0,5 kg cukru a slabě se zahřeje, dokud se cukr nerozpustí. Sirupy se uchovávají v chladničce.

Koupele

Do koupele se přidává 0,5 l odvaru nebo nálevu.
Hojivé masti

Z bylinek jde připravovat i masti. Rozpustí se asi 25 dkg vazelíny nebo jiného tuku a povaří se v něm 2 polévkové lžíce bylinek na mírném ohni po dobu 15 minut.
Obklady

Připraví se bavlněná látka a namočí se do horkého odvaru nebo nálevu. obklad se přikládá na postižené místo tak horký, jak je jen možné. Po vychladnutí se obklad vymění.

Bylinky - placky

Čerstvé bylinky - rozdrcené se přikládají přímo na kůži a přikrývají se kouskem plátna.
 
 
Výborný návod na výrobu mastí, dělání odvarů a koupelí, naleznete také zde:
 
 
 
Rostliny
Aloe - přikládá se při bolesti přímo na kůži a k úlevě při popáleninách, řezných ranách, odřeninách, ale pomáhá i proti vráskám. Z listů se dělají placky, které se přikládají na kůži při poštípání hmyzem, zanícené kůži a drsné kůži.

Alojsie citrónová - pozor nevhodná při těhotenství - způsobuje stahy dělohy. Nálev se používá při poruchách trávení, při nadýmání, žaludečních křečích, astmatu, neuralgii, migréně, závrati, bušení srdce, pálení žáhy, proti depresím.

Nálev - 2 lžičky alojsie, 1/4 l vařící vody - nalije se vařící voda na bylinku a nechá se 10 minut vylouhovat. Potom se scedí a pije se.

Andělika lékařská - čaj z ní pomáhá při bolestech žaludku, střevních potížích, ulevuje při bolestech zubů, a zabraňuje nadýmání. Podporuje chuť k jídlu, má povzbuzující účinek proti chřipce a nachlazení.

Nálev - 30 g andělikových listů, 1/2 l vařící vody, nalije se vařící voda na listy a nechá se 15 minut vylouhovat. Scedí se.

Anýz vonný - má antiseptické a antiparazitní vlastnosti. Čistí rány a je vhodný při zákožce svrabové.. Pití čaje z anýzu před jídlem pomáhá proti nadýmání a pomáhá trávení. Oslazený medem pomáhá proti kašli a nachlazení. U kojích maminek zvyšuje tvorbu mléka.

Americký Jilm - používá se na čištění kůže a jako tonikum. Z jeho kůry se připravuje speciální jídlo, které mohou konzumovat i velmi oslabené zažívací orgány, aniž by je zvrátily. Jako součást mýdla je výborným prostředníkem uklidňujícím pokožku.

Americká Krušina - je vhodná na zácpu, ale nesmí se užívat stále. Je vhodná pro mladé i straré lidi.

Barvínek - používá se při nadměrném krvácení při menstruaci, tak i při slabém krvácení mimo menstruaci, rovněž při krvácení hemeroidů. Také je vhodný při krvácení z nosu, dásní a zánětu slepého střeva. Barvínek se přidává do masti proti lupénce, ekzémy a kožní vředy.

Benzoe -prášek se používá k vyčištění kůže, protože má natibakteriální účinky. Výpary je možno inhalovat při zánětu hrtanu a průdušek.

Bez Černý, listy - používají se při problémech s močovými cestami a na léčení nachlazení, proti bolestem hlavy, Šťává má blahodárný účinek na podrážděné oči.

Čaj z bezinkových květů - přelije se 2 lžičky čerstvých nebo sušených květů 1 šálkem vařící vody a nechá se 10 minut louhovat. pije se 3 x denně..

Benedikt Lékařský - čistí krev, kožní nemoci, závratě

Česnek - má mnoho dobrých vlastností, čistí krev, mírní silný kašel, zbavuje zácpy a pročišťuje střeva

Barosma Batulina - stimulant používaný při močových potížích a zánětech mochýře.

Brutnák Lékařský -užitečný při hrudních potížích

Černý Rybíz, listy- zchlazuje, používá se při bolení v krku, při kašli, kataru

Čistec lesní - kolika, dna, játra

Damiana - tonikum pro nervózní a oslabené osoby. Používá se také jako sexuální stimulant

Děhel Andělika - povzbuzující a aromatická. Používá se při ledvinových problémech a k vyvolání pocení. Také je vhodný na srdce, slezinu a ledviny.

Dřišťál - zastavuje afty, obecné tonikum, také odstraňuje žloutenku

Habr obecný - používá se na krvácející hemeroidy a při krvácení z ran. Tekutý extrakt je vhodný při řadě potíží - rány, vyvrtnutí, pohmožděniny

Heřmánek - pomáhá u nervových potížích, pomáhá zvládat vzteklost hlavně u žen před menstruací, hojí.

Hluchavka Bílá - podlitiny, ischias, dna

Hřebíček - olej z hřebíčku je lékem pro pomalulu pracující zažívání. Podávají se dvě kapky na čajovou lžičku cukru.

Chelone Glabra - proti chorobám žlučníku, čistící a tonický účinek. Používá se na chronickou zácpu, při poruchách zažívání, žloutence, hlístech u dětí.

Chmel - čistič krve, posiluje žluč. Polštářek naplněný chmelem léčí nespavost.

Janovec Metlatý - používá se pži žlužníkových potížích, zejména při žlučníkových kamenech. Teplý obklad je vhodný na zlomené kosti. Čistí celý organizmus, při delším působení léčí nádory.

Jasan, listy - používá se na dnu, artritidu. Také rozpouští tukové tumory, urychluje spalování tuků.

Jirtocel - zchlazující bylina. Čerstvé listy pomůžou zmírnit potíže po štípnutím hmzem, pokud je aplikujete ihned.Také se velmi často používá s dlašími bylinami na čištění krve.

Jetel Luční - dobrý čistič krve. Čaj připravený z květů je výborným tonikem pro děti a zesláblé osoby.

Konopáč - mírně projímavá bylina. Mírní horečku a bolesti v kloubech.

Kokořík - pohmožděniny, pomáhá krevnímu oběhu

Kopřiva - pomáhá na pročištění krve.

Kozlík lékařský - kořen se používá na léčení nespavosti, není návykový. Také je dobrý při tlumení bolestí v mnoha částech těla.

Kuklík - vhodný při průjmech, srdce, podporuje hojení

Lopuch - používá se k čištění krve, také je vhodný na ledvinové potíže, protijed při otravě rtutí, užitečný při léčení kožních potíží

Máta Polej - pomáhá při ženských potížích , zklidňuje žaludek , pomáhá při nevolnostech

Malinovník, listy - je to známý prostředek k usnadnění porodu. Listy ostružníku a jahodníku mají podobné účinky, ale maliník se považuje za nejlepší.

Meduňka Lékařská - zmírňuje horečku, vyvolává mírné pocení, působí na játra, také obnovuje kůži, je to všeobecný lék

Měsíček - (Bidens) - prospívá při dně

Měsiček - (Tagetes) - Mast léčí řadu kožních potíží. Na urychlení hojivového procesu je vhodnější než jodová tinktura. Květy a listy jde použít do salátu.

Orsej Jarní - používá se při léčení hemeroidů, často ve směsi s Habrem Obecným

Ostružník, Listy - užitečný při průjmech

Pampeliška , kořen - většinou se suší, listy je možné použít na salát. Bílá šťáva ze stonku léčí bradavice, zbavuje jich pacienta ve velmi krátké době.

Plicník Lékařský - je vhodným lékem na kašel a všechny hrudní potíže

Podbělec Obecný - na všechny astmatické potíže. Směs podbělu s dalšími bylinkami je vhodným prostředkem při astmatu.

Poměnka Bahenní - lék na úporný kašel

Popenec Břečťanovitý - není to přímo břečťan. je to velmi dobrý lék na revmatismus, poruchy zažívání a ledvinové potíže.

Prlina Rolní - používá se při zánětech

Řasa Měchýřnatá - dává se do koupelí při artritidě a revmatických potížích

Řepíček - používá se na kašel, při ochablosti střev a při průjmu.

Senna, Listy - používajíse většinou v kombinaci se zázvorem proti zácpě.

Sléz - většinou se používá při kašli a nachlazení

Světlík - lék na posílení očí, často je součást směsí.

Svízel - lék snižující horečku, také je velmi prospěšný při žlučových kamenech a písku.

Třezalka Tečkovaná - vhodná na nervové potíže, uklidňuje, tlumí neprese, pomáhá tlumit hysterii, navozuje pocit klidu.

Vachta Trojlistá - používá se při jaterních potížích a kožních chorobách. Rovněž je dobrá při artritidě.

Violka - vhodná do salátu. Tvrdí se, že léčí rakovinnové nádory, když se popužije s hlavičkami červeného jetele.

Vlaštovičník Větší - vhodný na infekci očí, také je vhodný při žloutence

Vodilka - používá se na katar. extrakt by se měl používat opatrně a po kapkách a pouze s vodou.

Vratič - čerstvé listy jde použít do salátu. sušená rostlina se používá při hysterii, ranní nevolnosti a na vypuzení hlístů.
 
Vitaminy v bylinach
Vitamíny se vytvářejí v rostlinách a závisí do značné míry na zdraví a síle rostliny.


Vitamín A - je potřebný pro noční vidění, fungování sliznic a buněk. Vitamin A se skladuje v těle a v období stresu a napětí se jeho přebytky rychle vyčerpají.

Rostlinné zdroje - Tolice Vojtěška, Oreláník, Pampeliška, Ibišek jedlý, Paprika, Zelená Petržel, Řeřicha

Vitamín B1 - thiamin - je potřebný pro růst a zachování normální chuti k jídlu.

Rostlinné zdroje - Pšeničné klíčky, Řasa Měchýřatá, Pískavice řecké seno,...

Vitamín B2 riboflavin - je potřebný pro normální růst dětí. Je to dobrá živina i pro dospělé.

Rostlinné zdroje - Šafrán, mořská řasa, Dulse, Pískavice řecké seno, Řasa měchýřatá

Vitamin B12 - je podstatný pro normální vývoj červených krvinek. B12 také působí jako růstový faktor u dětí a pomáhá dětem s nízkou váhou přibrat.

Rostlinné zdroje - Tolice Vojtěška, Dulse, Řasa Měchýřatá, Hnědá Mořská Řasa

Vitamin C - je potřebný pro růst zubů a dásní, chrání před kurdějemi. Vitamic C se ničí horkem, vařením, nízkými teplotami a okysličením. Tělo jej neuchovává, denně se musí dostat čerstvou dávku.

Rostlinné zdroje - Semena Lopuchu, Paprika, Podběl, Plody bezu černého, Měsíček, Oregano, Zelená Petržel, Šípek, Řeřicha, Bračka

Vitamín D - je potřebný pro stavbu a udržení dobrého stavu kostí a zubů. Chrání před křivicí. v těle se uchovává omezené množství

Rostlinné zdroje - Oreláník, Řeřicha, Pšeničné klíčky

Vitamin E - je hojný v mnoha semenech rostlin. Je potřebný pro plnohodnotnou výživu.

Rostlinné zdroje - Tolice Vojtěška, Oves setý, Řasa Měchýřatá, listy Papmelišky, Dulse, Hnědá Mořská Řasa, lněné ssemeno, Sezam, Řeřicha, Pšeničné klíčky.

Vitamin K - je nezbytný pro proces srážení krve

Rostlinné zdroje - listy Kaštanu, Kokoška, Pastuší Tobolka, Tolice Vojtěška

Vitamín P - má se za to že posiluje menší cévky

Rostlinné zdroje - Pohanka, Paprika
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

popencova mast

(Jitka, 28. 4. 2013 22:41)

Dobry den.Muzete mi nekdo poradit, z jake casti popence brectanoveho se dela mast?Je to jen z listu ci cele rostlinky?diky
piste mi na meil 1kulihrasek@atlas.cz

Re: popencova mast

(Mirka, 8. 3. 2014 17:37)

Mohl byste mi prosím někdo odpovědět na stejnou otázku ? Chtěla bych vyrobit mast z popence, ale moc nevím jak na to. Děkuji Předem za každou odpověď
gondm93@gmail.com

děkuji

(Laura, 30. 1. 2012 21:17)

Přesně tohle jsem hledala!Děkuji.L

pozdrav

(jana, 24. 5. 2011 8:53)

moc hezké stránky a zajímavé informace...děkuji :-)

pozdrav

(kamila nováková, 24. 3. 2011 10:47)

krásný stránky děkuju