Jdi na obsah Jdi na menu
 


14. 11. 2010

 

 

Objevila jsem dle mého názoru naprosto úžasné stránky (jejich odkaz je uveden na konci textu) a ráda bych se zde s Vámi podělila o informace z nich:

  

Nemoci -  vhodné barvy

 

abscesy -  modrá, modrofialová

AIDS - červená, indigová a fialová následované růžovou a zlatou

akné -  červená, červenofialová

alergie -  indigová a světle oranžová

alkoholismus -  indigová a žlutá

Alzheimerova choroba -  pařížská modř, modrofialová následovaná žlutou

artritida -  fialová, modrofialová a červenofialová

astma -  modrá a oranžová

bolesti hlavy -  modrá a zelená

bolesti svalů -  pastelově oranžová

bolesti uší -  tyrkysová

bolesti zubů -  modrá, modrofialová

bronchitida -  modrá, modrozelená, tyrkysová

cukrovka -  fialová

ekzémy -  citronová žluť

epilepsie -  tyrkysová, sytě modrá

hemeroidy -  sytě modrá

horečka -  modrá

chřipka -  sytě modrá, tyrkysová, fialová

chudokrevnost -  červená

chuť k jídlu /nadměrná/ -  indigová

chuť k jídlu /ztráta/ -  žlutá, citronová žluť

infekce -  fialová

játra -  modrá v kombinaci se žlutou

kosti -  fialová, citronová žluť

kožní problémy -  citronová žluť, modrofialová

krevní tlak /nízký/ -  červená, červenooranžová

krevní tlak /vysoký/ -  modrá, zelená

krvácení -  modrozelená

ledviny -  žlutá, žlutooranžová

leukemie -  fialová

menstruační potíže -  světle červená v kombinaci s modrozelenou

močový měchýř -  žlutooranžová

nádory -  fialová, modrofialová

nachlazení - odstíny červené

nervy -  zelená, modrozelená

nevolnost -  studená modř

oči -  indigová, pařížská modř

otoky -  světle modrá a studená modř

Parkinsonova choroba - indigová

popáleniny -  modrá, modrozelená

prsa -  růžová, červenofialová

puchýře -  šmolková či studená modř

rakovina -  modrá, modrofialová následovaná růžovou

říhání - žlutá, citronová žluť

senná rýma -  červenooranžová

srdeční potíže -  zelená a růžová

střeva -  žlutooranžová

trávicí potíže -  žlutá, citronová žluť

úzkost -  světle modrá a zelená

vředy -  zelená

vyrážka -  citronová žluť a tyrkysová

záněty -  modrá

zápal plic -  červená a červenooranžová v kombinaci s indigovou

žaludeční křeče -  žlutá, citronová žluť

 

 Zdroj: http://www.intellection.eu/

 
 
 
 
 
                                 Léčivá energie barev

Barvy jsou živoucí zdroje sil zdraví a posilnění. Můžeme z nich získat aktivující a harmonizující energie, když máme porozumění pro jejich léčivé působení a když je správně používáme.

Fyziologický zázrak světla a barev nás obklopuje stále svým dalekosáhlým účinkem na zdraví, spokojenost a radost ze života, protože působí velmi různorodě na tělo i duši.
Barvy jsou jevy, které v člověku vyvolávají city, protože energetické vyzařování barvy je přijímáno stejně tělem, duchem i duší.

O Goethovi je známo, že se snažil vypátrat podstatu barev a zkoumal jejich zvláštní působení na duši člověka. (jeho nauka o barvách byla publikována v roce 1810). Také moderní věda zkoumala působení barev na lidské tělo a výsledkem byl poznatek, že barvy vyzařují energie, které mohou při správném použití ovlivnit velmi podstatně tělesné a duševní blaho člověka.
Každá buňka produkuje jemný, bioelektrický proud poněvadž je svou látkovou výměnou podrobena různým přeměnám. Tato energie přichází jednak z elektrolytů krve a lymfy a jednak z univerza – ze slunce, světla, barev.
 
Barvy jsou nejjemnější sluneční síly, které působí v těle léčivě. Též i člověk je barevný – v každé buňce jeho těla je vidět tato schopnost ve všech odstínech duhy. Kmitavá síla barev může tedy podnítit samo léčebné schopnosti těla tím, že aktivuje a harmonizuje jeho vlastní vibrace.

Vnímání barev

Když vstoupí nevidomý do místnosti, která je studeně modrá, klesne jeho tělesná teplota. Pokud však vstoupí do červeně nebo oranžově natřené místnosti, teplota se mu zvýší, ačkoli je pokojová teplota v obou případech stejná. Je to potvrzeno experimentálně. Energetické vyzařování barvy je tedy lidským tělem vnímáno zcela jasně, jak ukazuje tento příklad. Prof. Nils Finsek dokázal na základě provedených pokusů, že barvy jsou samostatné síly, které nesmějí být zaměněny se silami sugesce. Za své práce o působení světla a barev obdržel vroce 1903 Nobelovu cenu za medicínu.
 
Červená, oranžová a žlutá jsou teplé, šířící se barvy. Červené barevné vibrace mají oteplující, vitalizující a povzbudivý účinek.
Vibrace oranžové barvy jsou nepostradatelné pro zdraví a vitalitu. Vibrace žluté barvy mají povzbudivý účinek, dodávají duchu elán a působí pozitivně při únavě, i když člověk nemá chuť do práce.
 
Zelená probouzí touhu, která nutí k aktivitě. Pohled do zeleně, jak řekl Goethe, pociťujeme jako reálné uspokojení. Tato barevná vibrace symbolizuje rovnováhu a harmonii a je důležitá pro celý nervový systém.
 
Modrá působí chladně a ochlazuje. Podporuje vyléčení a její účinek je uvolňující a uklidňující.
Chladící, uklidňující léčivé prostředky se zpracovávají z modrých rostlin. Tento poznatek se využívá v přírodním lékařství.
Prastarý zvyk v lidovém léčitelství – zakrýt obklady modrým šátkem – má hluboký smysl, protože modrá barva má antiseptický, chladivý a stahující účinek.
Dříve nosili rolníci obilí určené k setbě v modré zástěře, poněvadž věděli, že modrá barva podporuje vyklíčení semene a růst rostlin.
 
Barva indiga má značný vliv na nervový systém a na ducha, zatímco vibrace fialové barvy jsou účinné zvláště v duchovní a spirituální oblasti.
Zajímavá je také informace, že někteří duševně nemocní pokládaní za nevyléčitelné byli vyléčeni pouze působením barev.
S pomocí energie barev je tedy možné uvést lidský organismus, který se ocitl ve z matku, opět do zákonitého řádu.


Léčivý účinek světelného spektra

Sedm barev duhy odpovídá sedmi paprskům, z nichž každý vykazuje zcela specifické energetické kmitání:

Červená
Červená je barva života, žhavého slunce, ohně, lásky, radosti a vůle, ale také vzteku a hněvu. Vibrace této barvy má tu největší schopnost průniku. Způsobuje nával krve do hlavy, a proto se používá při všech poruchách prokrvení. Je barvou srdce, mimoto povzbuzuje smysly a zvyšuje pohlavní potenci. Červená působí jako energetikum – jako oheň v nás.

Terapeutická aplikace červené
Červená barva stimuluje při nedostatku energie a nedostatečném vztahu krealitě. Podporuje vytváření červených krevních tělísek, povzbuzuje srdeční činnost, dýchání a vylučování. Rozšiřuje cévy a podporuje prokrvení.
Červené světlo obsahuje takzvané „růstové paprsky“, a proto se používá také k léčení ran. (pokud ale rána hnisá, používá se k desinfekci modré světlo).
Energie této barvy je účinná také při zánětech, onemocněních kůže, omrzlinách, nízkém krevním tlaku, chronickém kašli, dramatu, onemocněních hrtanu, ale také při zánětech močového měchýře a poruchách zažívání, impotenci a frigiditě.
Nelze používat při nervových poruchách, vysokém krevním tlaku, horečkách a otocích.

Oranžová
Oranžová je barva veselosti a veselé mysli, zvyšuje zdravou ctižádost a zprostředkovává sílu i radost. Vibrace této barvy se používá při depresích, nespokojenosti a pesimismu.
Je nezbytná pro zdraví a vitalitu, povzbuzuje chuť a podporuje funkce krevního oběhu.
Terapeutická aplikace oranžové
Oranžová působí povzbudivě na fyzickou i sexuální vitalitu, dodává optimismus a vřelost srdce, posiluje proudění lymfy a pomáhá tělu udržet vápník.
Významný je také antispasmolytický efekt oranžové při křečích, a to i těch, které jsou podmíněné stresem. Oranžová barva pomáhá při slabosti ledvin, zácpě, působí povzbudivě na žlázy a posiluje plicní tkáň. Ranní únavu je možné odstranit krátkým ozařováním oranžovou barvou.
Nelze používat při nervozitě, vnitřním neklidu a přebytku energií.

Žlutá
Žlutá barva je symbolem slunce v zenitu a pokládá se za teplou barvu. Tato barva je přiřazována sluneční pleteni, centrálnímu místu nervového systému a sídlu podvědomí.
Při ozařování sluneční pleteně žlutou barvou se uvolňuje pozitivní energie – mozek a duše těží z této stimulace. Žlutá působí kromě toho povzbudivě na intelekt, horlivost ve studiu a na duchovní postoj, neboť dodává duchu vzlet a působí proti únavě a nechuti k práci.
Mimoto žlutá zahání zasmušilost a melancholii. Nespokojení, mrzutí lidé mění pod vlivem žlutého světla výraz obličeje.

Terapeutická aplikace žluté
Žlutá stimuluje centrální nervový systém, trávicí funkci, podporuje látkovou výměnu jater (ta jsou často zodpovědná za celulitidu a akné), posiluje svalový tonus, žaludek a povzbuzuje lymfu.
Posiluje žlázový systém, činí chronické akutním a doporučuje se při onemocnění jater, měchýře, ledvin a žaludku.
Působí při alergiích na potraviny, plynatosti, diabetes, při nedostatku cukru v krvi, žlučových kamenech, křečích a potížích s dýcháním.
Barvu nemohou aplikovat nervózní a neklidní lidé.

Zelená
Zelená, která se v přírodě vyskytuje nejvíce, je pokládána za neutrální faktor. Vibrace zelené barvy symbolizují rovnováhu a harmonii a jsou důležité pro nervový systém a celkový dobrý stav, neboť zelená posiluje vyčerpané nervy, uklidňuje a dodává novou energii. Podporuje vnitřní klid a uvolnění, její účinek je relaxační a uklidňující.
Je také známo, že zeleň listová (chlorofyl) může dodávat člověku až do stáří svěží pleť a mladistvou sílu tím, že brání ukládání degenerativních látek.
Listová zeleň je pokládána za účinný omlazovací prostředek!

Terapeutická aplikace zelené
Zelená se dobře osvědčovala při nervových potížích, pakostnici, bronchitickém kataru a černém kašli. Mimoto působí pozitivně na tvorbu kostí, posiluje kůži a účinkuje proti seboree a akné.
Zelná zmírňuje srdeční bolesti, působí kompenzačně při vysokém krevním tlaku, projevech vyčerpání a malátnosti. Užívá se také při vředech, cystách a očních onemocněních.
Rovněž poruchy spánku se nechají zelenou barvou příznivě ovlivnit. U této barvy neexistují kontraindikace!

Modrá
Modrá barva je barva klidu a nekonečna. Vibrace této barvy mají uklidňující, harmonizující účinek. Snižuje tepovou frekvenci, pomáhá přetíženým krevním cévám, aby se normalizovaly, a působí antiinfekčně, tiší bolest, uklidňuje a chladí.
Modré světlo má chemicky působící paprsky, takzvané „brzdicí paprsky“. Modrá barva přináší klid, mlčení a zdrženlivost, posiluje životní sílu, tiší neklid a stavy strachu a podporuje vnitřní klid, osvobození (meditace).
Terapeutická aplikace modré
Všechny „horké“ nemoci vyžadují modré světlo. Modrá působí při hnisavých procesech, bolestech a překrvení, při krvácení a nespavosti (umístit na noční stolek modré světlo!). Modř působí na varlata a vaječníky a použití je vhodné také při impotenci a frigiditě. Kromě toho je to barva přechodu.
Modrým světlem se ošetřují také nadměrná funkce štítné žlázy, bolesti krku, horečka, zvýšený krevní tlak, hyperaktivita, záněty, popáleniny, kožní infekce, ekzémy, puchýře (žaludeční vředy), gastritida, koliky, bolesti zad, hemeroidy, oční infekce a záněty v čelisti. Ovlivňuje příznivě nadledviny a působí pozitivně na zužování cév.
Nelze používat při svalových křečích, ochrnutí a špatném prokrvování. Ozařování modrým světlem by nemělo trvat déle než 30 minut, protože může přivodit únavu.

Indigo
Indigová modř jako předposlední vibrace ve viditelném spektru platí za intuitivní barvu a posiluje rovněž účinek meditací. Tyto barevné vibrace pomáhají vytvořit rozšířené, pozitivní vědomí.
Terapeutická aplikace indiga
Nemoci očí, uší a nosu se nechají příznivě ovlivnit typem těchto vibrací. Indigo dobře působí při průjmu a střevních potížích, všech druzích bolestí a duševního vyčerpání.
Nelze používat při schizofrenii a fobii z dotyku.

Fialová
Fialová je známá jako barva ducha, působí na nevědomí, dodává duchovní sílu a poznání, posiluje každou meditaci a je považována za barvu inspirace. Má nejvyšší a nejemnější vibrace z barevného spektra.

Terapeutická aplikace fialové
Deprese, migrénu, vypadávání vlasů je možné ošetřovat fialovou barvou. Kromě toho působí tato barva dobře na slezinu a s její pomocí se mohou vyrovnávat úzkostlivé stavy a harmonizovat stavy velké podrážděnosti.
Nelze používat u nerozvinutých, infantilních a násilnických typů lidí. Platí to jak v tělesné, tak duchovní rovině.

Praktické použití barev:
Barvu mohou přijímat tělo, duch a duše různými způsoby. Je možné ozařovat člověka barevným světlem:
vybrat si oblečení nebo látky v odpovídajících barvách nebo přijímat i stravu v potřebných barvách. Ale také je možné dosáhnout prospěchu pomocí „barevných meditací“ nebo „dýcháním v barvách“, protože ozdravný proces začíná vždy vnitru, ve změněném vědomí tělesných buněk.
Ozařování barevným světlem:
Je snadno proveditelné, když si obstaráte vhodné stojací lampy s pohyblivým reflektorem a příslušnými žárovkami. Je jen třeba dbát na to, abychom teplo vycházející z žárovky vnímali jako blahodárné. Musíte si také udělat čas a najít trochu klidu, aby tělo mohlo optimálně přijímat barevné záření.
Při ozařování barevným světlem by se člověk měl řídit svým vnitřním citem, co se týče délky trvání a frekvence, protože tělo nejlépe ví, co potřebuje.

Další zdroje získávání barev:
Léčivé účinky barev mohou být ještě zvýšeny tak, že se potrava před jídlem asi 20 minut ozařuje jejich vlastní barvou. Léčivé barevné světlo se může také načerpat tím, že se ozařuje sklenice minerálky asi 20 minut požadovanou barvou a potom se ihned vypije. Též voda v lázni odpovídající barvy může působit povzbudivě a tišivě, podle použité barvy.

Vynikající možností terapie barvou jsou také barevné brýle, které poskytují módní a jednoduchý způsob barevné terapie.
Hudba, kterou využívá terapie barevnými zvuky, navozuje, pomocí zvukových struktur stimulujících mozek, změnu vibrací, přicházejících zvenku a ta způsobuje změnu stavu vědomí. Výsledkem je sladění mozkových funkcí, které posluchač pociťuje jako velmi příjemné.

Účinek směřuje k odbourání psychických stavů, jako je strach nebo stres a tím ke zlepšení a odstranění psychosomatických symptomů.

Každý tón vyzařuje určitou barvu a přijímá určitou formu.
Tóny, které korespondují s příslušnými barvami:
Červená= c, oranžová = d, žlutá = e, zelená = f, modrá = g, indigo = a, fialová = h.
 
 
Zdroje:
 
Waltraud-Maria Hulke. Základní kniha léčivých energií.
r.v.1998. ISBN 80-7205-620-4)
 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář